Jump to content

Bułgaria: odkryto złote starożytne artefakty


Recommended Posts

Bułgarscy archeolodzy odkryli na stanowisku nad Morzem Czarnym dwa starożytne artefakty wykonane ze złota – informuje serwis internetowy Novinite. Jednym z nich jest fragment korony z liści laurowych.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w Sozopolu, mieście położonym w odległości 30 kilometrów na południe od Burgas, w południowej części bułgarskiego wybrzeża.

Archeolodzy Dymitr Nedew i Sonia Drajewa, prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku położonym przy bramie wjazdowej do starożytnego miasta Apollonia, odnaleźli masywny złoty pierścień z czasów rzymskich oraz złoty liść z korony królewskiej, wykonanej prawdopodobnie dla trackiego władcy.

REKLAMA

Początki starożytnej Apollonii, miasta znajdującego się w miejscu dzisiejszego Sozopola, sięgają I tysiąclecia p.n.e., kiedy nosiło jeszcze nazwę Antheia.

Jak poinformował Bożydar Dymitrow, dyrektor Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii - instytucji finansującej prace badawcze w Sozopolu – odnaleziony na stanowisku złoty pierścień z wprawionym kamieniem pochodzi z czasów rzymskich, z okresu I-IV w. n.e., a element korony z okresu IV-III w. p.n.e.

Apollonia była 2300 lat temu niezależnym miastem, ale ówczesna demokratyczna forma rządów wykluczała możliwość używania przez liderów królewskich koron.

Zdaniem ekspertów, w greckich miastach na terenie Bułgarii wytwarzano złote korony, przeznaczone dla trackich władców, z którymi utrzymywano stosunki handlowe i polityczne.

Archeolodzy są przekonani, że znalezisko na stanowisku w Sozopolu może pochodzić właśnie z takiej korony.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/bulgaria-odkryto-zlote-starozytne-artefakty,1,5081166,wiadomosc.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information