soprano74 Napisano 5 Marzec 2012 Autor Napisano 5 Marzec 2012 Witam!Nowe odkrycie,a z uwagi na fakt,że strasznie lubię szóstaki szczegółowo go oglądnąłem.Brak literek K lub C na rewersie powinien wskazywać na mennicę w Bydgoszczy.Jednak,literki odpowiadają krojem,stylem szóstakom z Krakowa.Z dotychczas oglądniętych przeze mnie przynajmniej.Charakterystyczne G w wyrazach większe od innych literek i lewa óżka" w literze R,taka ańcząca".Poza tym sama ładność" literek, taka stylowa.Nie wiem,może się mylę,nie jestem specjalistą,takie moje dywagacje.Proszę o pomoc w identyfikacji mennicy.Z literatury wynika,że istniały szóstaki z 1680 roku krakowskie,bez literek C lub K i są rzadkie.z góry dziękuję!Pozdrawiam!
soprano74 Napisano 5 Marzec 2012 Autor Napisano 5 Marzec 2012 Rewers.Jest jeszcze kilka innych szczegółów odróżniających ten egzemplarz od tych bydgoskich,ale zdaje się na wiedzę kolegów.Pozdrawiam!
sigis3 Napisano 6 Marzec 2012 Napisano 6 Marzec 2012 Witam, moja wiedza aż tak daleko nie sięga, bo wydaje mi się, że szóstak jest z Bydgoszczy. Podobny opisany tak samo na WCNhttp://www.wcn.pl/archive/46_0369?q=sz%C3%B3stak+1680Wydaje mi się, że punce nie mogą decydować o przynależności monety do danej mennicy. Wystarczy, że ten sam mincerz robił część stempli w obydwu mennicach (w XVII wieku nie było to niezwykłe).Poza tym, w końcu to ten sam dzierżawca i mógł oszczędzać, np. przerzucając personel z mennicy do mennicy, w końcu produkcja nie była ciągła. Wyznacznikiem mennicy jest jednak typ popiersia bądź literka na rewersie. Dużo osób bada takie problemy, ale nie wiem, czy ktoś zaproponował (i udowodnił) inny sposób klasyfikacji tych szóstaków, od ogólnie przyjętego.Pozdrawiam
soprano74 Napisano 7 Marzec 2012 Autor Napisano 7 Marzec 2012 Witam!Dziękuję sigis za zainteresowanie moim postem.Szóstak ze wskazanej aukcji jest faktycznie bardzo,bardzo zbliżony do mojego.W takim razie opisuję go jako bydgoskiego i do zbioru.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.