Skocz do zawartości
  • 0

Strzelba dubeltówka


Kamiliszaq

Pytanie

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Moje dubeltówki (28 i 33 rok) front również nawiedził i jakoś problemu nie było (zabrali za to inne zabawki z gospodarstwa), więc niekoniecznie zdawanie broni musiało być bezpośrednią przyczyną. Poza tym nie datuję ich wcale na tak odległy okres, a zastosowanie kłusownicze jest dość prawdopodobne w naszym kraju.

Mówisz teraz z domkiem myśliwskim, to może być pewien trop. Może te jednostki pełniły funkcję dekoracyjną.

Wyczyść to chociaż, to będzie wiadomo z jakimi rocznikami mamy do czynienia.
Napisano
Nephilier. Znalezione na dawnych ziemiach Niemieckich. Jak na razie nie czyszczę czekam aż porządnie zaschnie wszystko później do ropy wrzucę , lub w stanie jakim są sprzedam komuś kto miłuje się w militarce.
Jedna lufa jest inna z większą lufą i mniejszą na zające.
Napisano
Leśniczówka wcale nie musi mieć wiele wspólnego z bronią myśliwską - wszak nie każdy leśniczy to myśliwy.


spróbuj oczyścić lufy przy hakach, powinny być numery seryjne i odbiory, jak to zobaczę to da mi pewien pogląd.

Skąd to się wzięło w lesie? Myśliwi broni nie zakopują, może więc kłusownicza, albo ktoś trzymał na lewo i nieudolnie zdeponował w glebie.
Napisano
Witam,
Czesc Kamil, jako że wiem gdzie to wyryliście ośmieliłbym się sądzić że to pamiątka po ostatnim powstaniu śląskim, tłukli się w tej okolicy dosyć pożądnie...chociaż może i pozostałości leśniczówki. Pozdrawiam i do zobaczenia w kwietniu.
Napisano
Lufa z małą i dużą średnicą otworów to dryling - kniejówka. Bronią kombinowaną spotykaną w Polskich łowiskach jest kniejówka. Jest to broń dwulufowa, w której jedna lufa jest lufą śrutową a druga kulową. Układ luf może być horyzontalny lub pionowy. Różnice mogą także występować w umiejscowieniu luf kulowych, na górze, na dole, z prawej lub z lewej strony. Broń ta posiada dwa spusty i nie ma w tej sytuacji konieczności stosowania przestawki. Wyposaża się ją w lunetę celowniczą. Jest bardzo wszechstronną bronią na polowania zbiorowe i dla osób wykonujących w łowiskach codzienne czynności gospodarcze. Jest też lżejsza i tańsza od drylinga.
Napisano
Nie ma luf na zające. Przeznaczenie broni śrutowej nie jest definiowane poprzez kaliber lufy, lecz średnicę śrutu. Ta mniejsza lufa to według wszelkiego prawdopodobieństwa lufa gwintowana. Za tym, że krótsza lufa jest od kniejówki przemawia też jej długość. Ciekawa, bo horyzontalna.

A że to niemieckie to obstawiałem w pewnik właściwie od startu i nie sądzę, bym się mylił.
Napisano
Myśliwi broni nie zakopują"- no chyba że przeszedł front i jest ukaz żeby ludność zdawała broń i naprawdę wszystkich g...no obchodzi, czy jest to MG czy dubeltówka. Zadziwiające rzeczy lądują wtedy w ziemi i w wodzie. Bywało że rekwizycja broni dosięgała nawet broni skałkowej i kapiszonowej...
Napisano
Ogólnie nie gustuje w militarce ale dziś na rozpoczecie sezonu pojechaliśmy z kolegą na pewne miejsce...
No i wyszło to co w temacie, nie znam się na broni palnej ubiegłego wieku więc nie wiele mogę na temat tej rzeczy napisać.
Napisano
Kolega R51 ma rację. Akurat w miejscu tym przechodził w 1945 front armii czerwonej , który przejął młyn stawy wraz z domkiem myśliwskim który wysadzili w powietrze. Świadczą o tym okopy w lesie łuski z Ruskiej broni , monety itp.
Miejsce daleko od miasta i wiosek w głębi lasu.
Napisano
No to masz znajomego myśliwego, który nie zna się kompletnie na broni myśliwskiej (jak on zdał egzamin...).

Do zająca strzela się śrutem nr 2 (o średnicy 3,5mm), ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej energii pocisków. Kaliber lufy nie ma wielkiego znaczenia, poza ilością śrutu (co ma znaczenie na większych odległościach, dając mniej równomierne pokrycie).

Zając jest, a raczej był, jednym z większych zwierząt strzelanych śrutem. Nie wiem więc na co według twojego kolegi jest duża" lufa, najpewniej kalibru 12.

Uprzedzając pytanie, breneki kalibry 12 mają parametry gorsze niż breneka kalibru 20, więc nie w średnicy siła, panie kolego.

Polecam zaznajomić się z terminem:

Kniejówka – broń myśliwska posiadająca dwie lufy. Jedna z luf jest gładka, druga gwintowana. Kniejówka pozwala na polowanie zarówno na zwierzynę drobną jak i grubą podczas jednego polowania. Najczęściej spotykane kalibry śrutowe w kniejówkach to 12/70, 12/76, 16/70, 20/70, 20/76. Obecnie najczęściej stosowanymi kalibrami są .308Win.,30-06, 8x57IRS, 7x65R, 7x57R, 9,3x74R.

Kniejówkę cechują krótsze lufy niż w sztucerze i dubeltówce. Ma to na celu wygodniejsze poruszanie się w lesie, stąd nazwa odnosząca się do poruszania się w kniei. Z zasady kniejówka nie służy do polowania z zasiadki, a do polowania z podchodu.

Z Wikipedii, ale zasadniczo poprawnie.

Konkludując, z mniejszej lufy strzela się zwierzynę grubą.

@filip - unikaj mówienia dryling przy czymś co ma dwie lufy:) I owszem, wielu polskich myśliwych ceni kniejówki jako uniwersalną broń, gdyż świetnie nadaje się do polowań zbiorowych, likwidacji szkodników, a nawet do polowań indywidualnych (po zamontowaniu lunety, azaliż niemożność oddania drugiego strzału utrudnia niekiedy życie). Dochodzi tu jeszcze temat kniejówek z lufami wymiennymi i wkładkami, ale chyba nie o tym ten temat.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie