Jump to content

Medalik celny


Recommended Posts

Wołyńscy archeolodzy znaleźli unikatowy medalik z XVI stulecia. Odkrycia dokonano w miejscu, gdzie przed wiekami stał urząd celny, wspomniany w opisach majątków książąt Ostrogskich z 1545 roku.
Na twarzowej stronie świetnie zachował się herb i napis. / Fot. Sierhij NaumukJednym z miejsc, gdzie wołyńscy archeolodzy rozpoczęli nowy sezon, była wieś Krupa koło Łucka. W okolicach wsi znaleziono resztki murowanej budowli z XVI stulecia.

Prawdopodobnie właśnie tu znajdował się urząd celny, wspomniany w opisach majątków książąt Ostrogskich w 1545 roku. Urząd został zniszczony podczas najazdu Tatarów w 1577 albo 1578 roku, gdy trwała grabież okolicznych ziem.

Kwestię przeznaczenia budynku, którego relikty odnaleziono, ostatecznie rozstrzygną niezakończone jeszcze badania. Jednak archeolodzy natrafili tam na cenne i wiele mówiące znalezisko - medalik z końca XVI stulecia.

- Medalik wykonany był z ołowiu i pozłacany - powiedział Wiktor Bajuk, współpracownik naukowy Wołyńskich Starożytności, filii przedsiębiorstwa państwowego Ochronnej Służby Archeologicznej należącego do Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. - To był znak poświadczający opłacenie podatków, a tym samym prawo do prowadzenia handlu

Czytaj też: Autostradą A4 do grobu. Znalezisko archeologiczne w Szczytnej

Dziurki dla przyszywania są oznaczone / Fot. Sierhij NaumukMedalik ma uszko, umożliwiające noszenie go na szyi. W blaszce znajdują się też dwa otworki - właściciel przekłuł ją, móc przyszyć medalik do odzieży. Szczegół ten podkreśla znaczenie medalika dla kupca, który na tyle obawiał się konsekwencji zagubienia go, że przytwierdził do ubrania.

Warto podkreślić, że znalezisko zachowało się w świetnym stanie. Na awersie dobrze widać godło i łaciński napis, które jeszcze czeka na rozszyfrowanie. Na rewersie zaś zaznaczają się wspomniane dwie dziurki.

Wykopaliska trwają, są więc szanse na to, że odwiedzających Wołyńskie Muzeum Krajoznawcze wkrótce cieszyć będą i inne cenne znaleziska.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information