Jump to content

Saperzy zebrali 30 ton zardzewiałej śmierci"


Recommended Posts

Było,nie było...

Prawie 2,2 tys. pocisków artyleryjskich i ok. 500 min przeciwpancernych zebrali saperzy w okolicach poligonów w Świętoszowie

Saperzy żagańskiej 10 Brygady Kawalerii Pancernej przeszukali blisko 100 hektarów. Zaczęli późną jesienią, kiedy na poligonie wykryto duże ilości materiałów niebezpiecznych. Zaczęło się od jednego niewybuchu. Dowódca brygady gen. Cezary Podlasiński rozkazał wyłączyć teren do manewrów i przeszukać. Na poligon weszli saperzy z wykrywaczami metali. Po dwóch miesiącach żołnierze podliczyli znaleziska: 30 ton różnego rodzaju materiałów niebezpiecznych.

Wszystkie świętoszowskie niewypały pochodzą z II Wojny Światowej (szkolił się tu Wehrmacht) i 50 letniej obecności Armii Radzieckiej.

Skąd aż tyle niewybuchów?

- Prawdopodobnie na wskutek zmian pogodowych piaszczysta gleba zaczęła intensywniej oddawać" różnego pociski. Jednak tak duże nasycenie zardzewiałej śmierci" zdziwiło również saperów - mówi kapitan Dariusz Kudlewski.

- Dziennie znajdowałem na swojej trasie po kilkanaście pocisków artyleryjskich i min, raz wykryłem ponad 40 sztuk. Nie było łatwo, bo w tej ziemi jest mnóstwo odłamków i praktycznie sprawdzaliśmy metr po metrze - wspomina saper, szeregowy Kamil Babicz.

W Świętoszowie niemal codziennie słychać detonacje. Saperzy na bieżąco likwidują znaleziska.

Wśród wykrytych niewybuchów najwięcej jest amunicji artyleryjskiej (prawie 2,2 tys.) w tym największe to 155 mm pociski artyleryjskie z czasu II Wojny Światowej. Znaleziono ok. 500 min przeciwpancernych, zapalniki, granaty i raz różnego rodzaju amunicję.

Żołnierze z 10 BKPanc mają spore doświadczenie saperskie. Wiosną wykonywali podobne zadania w Afganistanie.


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,10887732,Saperzy_zebrali_30_ton__zardzewialej_smierci_.html?lokale=wroclaw
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information