Jump to content

Rocznica Battle of Bulge 2011


Recommended Posts

W dniach 7 do 11 grudnia członkowie naszego Stowarzyszenia już po raz 3 brali udział w oficjalnych uroczystościach związanych z upamiętnieniem walk w okolicach Bastogne. Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez belgijską grupę odtwarzającą podobnie jak my 1 Dywizję Piechoty US Army.
Grupa nasza wraz z około 120 rekonstruktorami z Belgii, Francji , Niemiec i co najciekawsze 10 oficerami współczesnej US Army odtwarzała obronę zewnętrznej lini obrony Bastogne. Mieliśmy możliwość używania foxholi sprzed prawie 70 lat.
Belgowie jak zawsze bardzo dobrze przygotowali imprezę logistycznie. Wieś Recogne zmieniła swoje oblicze, i wyglądała prawie jak przed 70 laty. Oczywiście rekonstruktorzy jak zawsze spali w klimatycznych stodołach.
Ponieważ byliśmy w Belgii po raz kolejny byliśmy traktowania jak starzy znajomi, dodatkową atrakcją było spotkanie „ w okopach” oficerów US Army , których znaliśmy z imprez w Pilźnie, a którzy właśnie wrócili z Afganistanu. Co ciekawe pułkownik i kapitanowie US Army nie mieli jakichkolwiek problemów z tym że odtwarzali szeregowców i słuchali rozkazów „cywili”. Ponieważ nasi belgijscy koledzy jak większość narodów francuskojęzycznych posiada swoistą niechęć do języka angielskiego chcąc nie chcąc zostaliśmy opiekunami amerykanów i mamy nadzieję na to że zaowocuje to pogłębieniem naszej współpracy w przyszłości.
W niedzielny ranek braliśmy udział w oficjalnych uroczystościach w miejscowości Noville
Poza udziałem w imprezie nie pozbawiliśmy się przyjemności zwiedzenia muzeum armii w Brukseli , oraz zwiedzenia Malmedy wraz z muzeum i miejscem masakry
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information