Jump to content

OPL miasta Końskie 3 IX 1939.


Recommended Posts

Na początek to.
Później-może około godz.12:00 ,nadjechał z Koluszek wojskowy transport.Nie mając sygnału wjazdu na stacje,zatrzymał się na łuku toru na wysokości Kornicy.Z naszej barykady był widoczny jak na dłoni.Stał sobie bez ruchu,lokomotywa sapała leniwie.Wojna jednak nie próżnowała: z kierunku Skarżyska nadleciał samotny bombowiec,który najwidoczniej pozbył się już bomb na inne cele,bo zniżywszy lot zabrał się do ostrzeliwania pociągu z kaemów.Wtem z okolicy przejazdu kolejowego przy ul. Warszawskiej odezwały się zenitówki: pociąg miał osłonę! Pociski jak błyszczące paciorki,seriami po trzy,obramowały bombowiec,a obłoczki wybuchów lekko pykały to niżej to wyżej,z lewej lub z prawej od niego.Nagle samolot jakby się zachwiał ,a może tylko zrobił unik.Ktoś krzyknął "Dostał,dostał."
I faktycznie w źródłach Niemieckich jest informacja że tego dnia nad Końskimi został uszkodzony bombowiec który wrócił do bazy z jednym zabitym członkiem załogi na pokładzie.
I tu moje pytanie.Co to były za działa?Z jakiej jednostki?
Może ktoś ma jakiś informacje z opracowań na temat Armii Prusy lub jakiś innych,czy jakaś jednostka artylerii przeciwlotniczej znajdowała się 3 IX 1939go w okolicach Końskich?
Będę wdzięczny za każdą informacje.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information