Jump to content

Jeńcy wojenni


czarekg1

Recommended Posts

Mam uprzejme pytanie dot. jeńców wojennych : czy Amerykanie w 1944 roku wywozili wziętych do niewoli żołnierzy Wehrmachtu do obozów jenieckich w USA ? Oczywiście nie wszystkich, ale jakies wieksze grupy ? Np. do Fort du Pont. Pozdrawiam uprzejmie.
Link to comment
Share on other sites

Dzięki ! Przechwyciłem taki list : From - Obergefreiter Bernhard Pieper Gef.Nr.88998 Company 8, prisoner of War Camp Fort Du Pont/ G.P.o. Box 20 New York. USA adresowany do rodziny w Wannsee, Berlin z 15.08 1944, cenzurowany przez US CENSOR i opieczętowany przez OKW ( osobna naklejka z glapą i napisem geoffnet ) i aż oczom nie wierzyłem !
Link to comment
Share on other sites

No to będzie pewnie problem niestety. Kolega Nadwojciech podał powyżej te linki do listy amerykańskich obozów jenieckich no ale oczywiście są to tylko nazwy i lokalizacje owych obozów. Natomiast listy jeńców...? Może w archiwach amerykańskich, a już na pewno niemieckich. Wiem, że to banalne spostrzeżenie, ale nic innego mi do głowy nie przychodzi. W tym liście, którym ja dysponuję jest taka ciekawostka, że jest on pisany ( odręcznie oczywiście )na swoistym, przygotowanym do korespondencji formularzu " zawierającym wydrukowane w czterech językach pozycje - np. adres ( po angielsku,włosku ,niemiecku i japońsku ). Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information