Skocz do zawartości

Będzie monografia na 500-lecie Piły!


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

PIŁA. -To już trzecie podejście, więc musi się udać - twierdzi wiceprezydent miasta Beata Dudzińska. - Poprzednie próby napisania monografii z różnych przyczyn kończyły się fiaskiem. Teraz dopisze nam szczęście. I na to się zanosi. 2 listopada w Urzędzie Miasta Piły odbyło się pierwsze robocze spotkanie zespołu redakcyjnego książki, która ma być swoistym prezentem na 500 lecie miasta.

Mimo, iż pierwsza wzmianka o Pile pochodzi z 1449 r., to za oficjalną datę powstania miasta uznaje się 4 marca 1513 r. Również w marcu, ale 2013 roku ma ukazać się Monografia (ew. "Historia) Piły, lata 1945-2000" . Tak brzmi roboczy tytuł książki. Już dzisiaj wiadomo, że nad tą długo oczekiwaną lekturą pracować będzie siedmioosobowy zespół, który - jak podkreśla Beata Dudzińska - tworzą autorytety, pasjonaci historii miasta...

- I co bardzo ważne - tym razem są to sami pilanie. Wyszliśmy z założenia, że im bliższa ciału koszula" tym bardziej precyzyjnie możemy zbadać temat poświęcając mu przy tym więcej czasu. Dlatego do współpracy nad książką nie zaprosiliśmy nikogo z zewnątrz.

Nad blisko 290 stronicowym dziełem ( takie są wstępne założenia) pracuje zatem siedmiu wspaniałych". Każdy ma przydzielone zadania, i tak: dr Maciej Kamiński, szef Archiwum Państwowego w Pile zajmie się rozdziałem dotyczącym kształtowania się i funkcjonowania władz miasta oraz partii politycznych, organizacji związkowych i społecznych w latach 1945-2000. Ks. dr Jarosław Wąsowicz przedstawi życie religijne, organizacje społeczne związane z kościołem, a także komunikację miejską, wodociągi, kanalizację, gazownictwo, energetykę, ciepłownictwo oraz budownictwo mieszkaniowe. Tomira Łęska - Oleszak związana przez wiele lat z pilskim magistratem zaprezentuje rozwój urbanistyczny i architekturę miasta oraz zabytki. Maciej Usurski zajmie się edukacyjną częścią książki tj. przedszkolami, szkołami podstawowymi, gimnazjami, liceami, a także szkołami wyższymi, resortowymi i szkołą muzyczną. W jego gestii będzie również sport i turystyka. Doktor Michał Początek przygotuje rozdział dotyczący służby zdrowia i opieki społecznej, Tomaszowi Kamińskiemu przypadła kultura, a Markowi Fijałkowskiemu.... czuwanie nad całością. Ale nie tylko, ponieważ opracuje on również rys historyczny powrotu Piły w granice państwa polskiego, w tym: walki o miasto styczeń - luty 1945r., przemiany demograficzne, przybycie polskiej ludności i deportacje niemieckiej. Ponadto opisze gospodarcze przeobrażenia miasta (zakłady przemysłowe, węzeł PKP, rzemiosło, handel) i pilski garnizon.

Zespół redakcyjny powinien uwinąć się z pracą do końca października 2012 roku. Następne miesiące potrzebne będą na ewentualne korekty i wydanie książki, by stała się prezentem dla pilan na 500 lecie miasta.

- Wielu mieszkańców z pewnością będzie utożsamiało się faktami zawartymi w monografii. Odnajdzie w niej część swojej historii - uważa wiceprezydent Dudzińska. - Na tym właśnie polegać będzie z jednej strony piękno i wartość tej lektury, z drugiej zaś-trudność. Jej autorzy bowiem muszą być jak najbardziej obiektywni, żeby wiernie oddać rzeczywistość tego okresu naszej historii, by nie wzbudzała ona kontrowersji.

Zatem, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, już w marcu 2013 roku ukaże się monografia Piły, z którą każdy mieszkaniec będzie chciał, a raczej będzie musiał się zapoznać.

- To będzie nasza pilska lektura obowiązkowa - puentuje Beata Dudzińska.

http://www.dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/20659.dhtml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie