Skocz do zawartości

Czerwona Niwa 1398


agn102

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś się orientuje na pamiątke jakiego wydażenia umieszczono tam ten głaz? Czerwona Niwa znana jest z wydażeń 1915 roku i o tym w internecie jest sporo, ale o 1398 nic nie znalazłam... na miejscu też żadnej informacji (np. tabliczki informacyjnej) nie ma. 2 razy tam się zatrzymywałam, ale żywego ducha w tym momencie przechodzącego, czy przejeżdżającego rowerem nie spotkałam.
Z góry dziękuję za informację...
Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dzięki Drakkar..... :)
Aż mi się głupio zrobiło, bo znalazłam kiedyś ten fragment,,,, tylko czytałam" coś innego niż tam jest napisane, i nijak mi nie pasowałao to co czytałam do wydażenia godnego upamietnienia takim głazem. A to na pewno o to chodzi.... :)
A teraz znalazłam jeszcze taki fragment (całości mój PDF coś nie chce otworzyć, jutro pokombinuję na innym komputerze): w 1398 r. Piotr z Guzowa otrzymał od księcia Siemowita IV urząd wójta we wsi Czerwona Niwa i sprawował nadzór nad dobrami książęcymi w Wiskitkach"
Niewątpliwie dotyczy to tego samego wydazenia....

A swoją drogą, ciekawe ilu mieszkańców Czerwonej Niwy wie o co chodzi z tym głazem :)))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ten PDF(Rocznik_Warszawski-r1996-t26-s77-101.pdf) to u mnie w programie Foxit Reader tez nie chciał sie otworzyć, pomogło zaktualizowanie programu. Jak będę w tamtych rejonach i spotkam jakiegoś autochtona to spytam się o ten kamulec" , ciekawe jakiej historii się dowiem:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Podjedź do księdza z Guzowa.
Jest to bardzo miły człowiek, który wie wszystko" o historii okolic i z pewnością Ci pomoże. Wieś Czerwona Niwa była kilkakrotnie doszczętnie spalona i przenoszonaodbudowywana" w nowych lokalizacjach. Jest fajna książka Guzów i okolice" w której to jest wiele ciekawych informacji.
Ps. za kamieniem i w promieniu kilometrów X teren jest przecewkowany.
Pozdrawiam,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie