Skocz do zawartości

jak używać czarnoprochowca


erwin1

Rekomendowane odpowiedzi

witam
mam kilak pytań dla znawców tematu czarnoprochowców

1. Czy mogę samodzielnie wyrabiać proch do czarnoprochwoca? jeżeli tak to jaki artykuł reguluje tą kwestię?

2. Czy mogę strzelać z karabinu czarnoprochowego (nie repliki) wytworzonego przed 1850 r? (pomijam tutaj kwestie bezpieczeństwa i stanu broni) czy nikt mi przypadkiem nie zarzuci niszczenia zabytku?

3. Czy mogę na swojej posesji/swoim lesie strzelać z czarnoprochowca (oczywiście przy założeniu odpowiednich środków bezpieczeństwa) czy tylko na strzelnicy

Pozdrawiam i liczę na pomoc w tych pytaniach ponieważ chcę mieć pewność co mogę a czego nie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wolno samodzielnie wytwarzać nateriałow wybuchowych w tym czarnego prochu.
2. Wolno strzelać z orygiałów nie tylko z replik.
3. Wolno strzelać jedynie na strzelnicach i nigdzie więcej.
4. Nie to forum, raczej tu: http://bron.iweb.pl/index.php?c=10
Wojtek


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Cyrograf15 14:11 15-10-2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcjew, to prawda na ostro wolno strzelać tylko na licencjonowanej strzelnicy. Jednak nie jest prawdą że na strzelnicy ''musisz kupić'' proch, kule i przybitki. To możesz sobie kupić gdzie Ci się podoba, nawet od kolegi.

Do erwin1!!!

Prochu sam produkować nie możesz (możesz sobie legalnie kupić), zresztą taki proch domowy nie nadaje się do strzelania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ktos mi kiedyś powiedział że mogę sam wyrabiać sobie proch do czarnoprochowca i podpierał się jakimś artykułem który mówił o mieszaninach pirotechnicznych na własny użytek" czy coś takiego i zapewniał mnie że można...


czy w każdym sklepie (myśliwskim) czy jakimś innym? kupie czarny proch, na dowód czy bez niczego?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości slepów myśliwskich kupisz czarny proch tyle że nie u nas a np. w Czechach, nie wymagają dowodu. U nas niwiele sklepów prowadzi taki proch a i często wbrew prawu wymagają pozwolenia na broń czy przynajmniej patentu strzeleckiego. Dokładnie Ci ni powiem bo po raz dawno nie kupowałem (mam zapas) a po dwa mam zezwolenie.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nikt poza Warszawskim ZKS-em nie zmuszal do zakupu prochu na strzelnicy.
Obecnie proch mozna kupic albo na zezwolenie na bron mysliwska ( to jest dziwne i jawnie lamie prawo bo mysliwi nie strzelaja z CP ) albo dla normalnego czlowieka najprostsza droga jest wyrobienie EKB na czarnoprochowca.
Naprawde nic nie trzeba wymyslac ani interpretowac - wystarczy przeczytac Ustawe o Broni i Amunicji - tam wszystko jest wyraznie napisane :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Co do broni czarnoprochowej sytuacja prawna jest taka:
1.Na posiadanie tej broni zgodnie z artykułem 11$1 ustawy o
broni i amunicji nie jest wymagane zezwolenie.
2.Strzelać z niej można tylko i wyłącznie na strzelnicach.
3.Zgodni z art.14 w/w ustawy amunicja do tej broni powinna być
dostępna na takiej samej zasadzie jak broń. Kule i przybit-
ki można kupić bez problemu / ale fajnie jest je wykonywać
samemu/ ale z zakupem prochu jest problem gdyż po wejściu
w życie ustawy Komendant Główny Policji wydał zarządzenie
na mocy którego podmioty gospodarcze mające koncesję na
handel bronią i amunicją mogą sprzedawać proch czarny osoba
które posiadają zezwolenie na jakąkolwiek broń palną.
Każdy kto ma zielne pojęcie o prawie zdaje sobie sprawę że Komendant tym zarządzeniem złamał ustawę i powinien za to ponieść odpowiedzialność prawną, ale czy my żyjemy w państwie prawa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie