Skocz do zawartości

Odkrycie archeologiczne pod Fromborkiem.


infamis

Rekomendowane odpowiedzi

Z dzisiejszej Rzeczpospolitej:

Ceramikę pochodzącą najprawdopodobniej sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w grodzie Bogdany koło Fromborka (warmińsko-mazurskie).

Gród w Bogdanach jest obiektem wielokulturowym, zamieszkały we wczesnym średniowieczu przez Prusów, stał się potem siedzibą proboszcza kapituły we Fromborku.

Gdy uda się potwierdzić wstępne datowanie odkrytej ceramiki, to będzie ciekawe znalezisko - poinformował kierownik archeologicznej misji Pomezańsko-Batckiej, prowadzącej wykopaliska w Bogdanach Daniel Gazda.

Podkreślił, że naukowcy znaleźli w grodzisku także ślady osadnictwa z XII i XIII w. Chodzi tu o paleniska.

Gród Bogdany położony jest trzy kilometry od Fromborka. Niegdyś było to wczesnośredniowieczne grodzisko zamieszkałe przez Prusów. Z tym warownym obiektem związana jest Diabelska Góra, która była miejscem kultu Prusów. Czcili oni siły natury: zjawiska atmosferyczne, rośliny i zwierzęta. Miejscami kultu były dla nich święte gaje, w których składali ofiary swoim bogom.

Prusowie wyginęli podczas kolonizacji obecnych ziem Warmii przez Zakon Krzyżacki. Byli łatwym celem, ponieważ pozostali narodem plemiennym i nigdy nie stworzyli struktur państwowych.

W XIII wieku wraz z podziałem terytorium Państwa Krzyżackiego na diecezje; powstała Diecezja Warmińska. Wówczas gród w pobliżu Fromborka stał się siedzibą proboszcza kapituły warmińskiej.

Według naukowców, odkryta ceramika datowana na 5 tysięcy lat świadczy o tym, iż osadnictwo w Bogdanach rozpoczęło się dużo wcześniej niż do tej pory przypuszczano."

link: http://www.rp.pl/artykul/10,708104-Odkrycie-archeologiczne-pod-Fromborkiem.html

źródło: rp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyczę archeologom, aby ich odkrycie było prawdą.

Wtedy wszelkie spekulacje wokół źródełka" znalazłyby potwierdzenie. Tzn. wędrujący lud kierował się do nocnego światła na niebie i tu się osiedlił.

Okres 3 tys. lat p.n.e. jest wystarczającym do porównania w rozwoju z cywilizacja egipską.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie