Skocz do zawartości

Malanów-Czachulec-Żdżenice


chudy10833

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Mam pytanko co wecie na temat miejscowości podanych w temcie(Malanw-Czachulec-Żdżenice).
Z tego co wiem to w Starym Czaculcu było wiejskie Getto-czy może macie jakeś informacjie w którym miejscu ono leżało, bo teren getta miał 1711ha.
Szkałem intrnecie i mało znalazłem.
Interesują mnie szlaki bojowe/miejsce obozu(baraków w getcie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po gettcie pozostał jeden budynek na końcu Czachulca(dawniej szkoła obecnie własność prywatna).W pobliżu tego budynku doły po cegielni w której według przekazów rozstrzelano kilkunastu Żydów z getta.Na pobliskich polach i w lesie resztki fundamentów budynków wiejskich które po wysiedleniu polskiej ludności zasiedlono Żydami.W lesie resztki niemieckiego cmentarza.Getto nie miało baraków.Chłopskie chaty,obory i stodoły pełniły rolę kwater.Getto utworzono na terenie kilku wsi od Czachulca po Kowale i od Miłaczewskich Młynów pod Skarżyn.
W Żdżenicach w latach pięćdziesiątych wykopano przypadkiem skarb monet z XV XVI wieku.Jak będziesz miał szczęscie na polach trafisz boratynkę czasem kopiejkę lub międzywojenne grosze.W kilku miejscach w 1944r.spadły próbne rakiety V2(np,Rachowa czy w pobliżu Skarżyna)leje do dzisiaj widoczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie