Jump to content

Podczas remontu drogi odkryli resztki murów miejskich


Recommended Posts

Relikty średniowiecznych murów miejskich odkryto przypadkowo podczas remontu nawierzchni jednej z ulic na toruńskim Starym Mieście. Przebieg dawnych fortyfikacji w tym miejscu upamiętni kolorowa kostka brukowa.

- Po zdjęciu starej nawierzchni Fosy Staromiejskiej ukazały się pozostałości średniowiecznych murów obronnych - obecnie bardzo dobrze widać ich przebieg - poinformowała w poniedziałek Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Do 1889 roku obok obecnie wznoszącego się opodal wykopalisk hotelu Polonia stała Brama Chełmińska, jedna z ośmiu bram prowadzących w średniowieczu na Stare Miasto. Budowla została rozebrana przez Prusaków, a jej wizerunek można dziś obejrzeć na pamiątkowej tablicy ustawionej na skwerze przy toruńskim teatrze.

- Odsłonięte obecnie relikty murów nie znikną całkowicie pod nową nawierzchnią Fosy Staromiejskiej. Zgodnie z sugestią miejskiego konserwatora zabytków ich przebieg zostanie zaznaczony innym kolorem kostki - dodała rzeczniczka.

Ulica Fosa Staromiejska przebiega obok gmachu Teatru im. Wilama Horzycy i stanowi główną drogę dojazdową do niego. Korzystając z wakacyjnej przerwy w działalności sceny miasto zdecydowało się na przeprowadzenie kapitalnego remontu nawierzchni ulicy i wspólnej z teatrem budowie parkingu, którego dotychczas bardzo brakowało widzom i artystom.

Drogowcy układają już na ulicy nową jezdnię z kostki kamiennej, a od strony teatru - chodnik z płyt kamiennych. Prace na Fosie Staromiejskiej potrwają do końca sierpnia, a całkowity koszt tej inwestycji to prawie pół miliona złotych.
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/kujawsko-pomorskie/news/podczas-remontu-drogi-odkryli-resztki-murow-miejskich,1675863,3345
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information