ogonbar12 Napisano 12 Czerwiec 2011 Autor Napisano 12 Czerwiec 2011 WitamOdwiedziłem bunkier typu B-(B-werk) nr 4 w Szczecinku i chciałem sie dowiedzieć o dokładne położenie drugiego nr 15 bunkra typu B PzW. 991.
wotomac Napisano 12 Czerwiec 2011 Napisano 12 Czerwiec 2011 Tu masz infohttp://www.plus-minus.net.pl/Historia/Umocn-Sz/B-Werk2.html
jagmin Napisano 13 Czerwiec 2011 Napisano 13 Czerwiec 2011 Oto nieco szczegółów: (fragment przewodnika po tym terenie - publikacja za zgodą wydawcy)Trasa N-3 Szosa na Koszalin*****Rejon B-Werka północnego, punkt startowy do wyjścia na trasę N-4Idąc z trasy N-2 zwiedzanie zaczynamy od schronu nr 12czas zwiedzania – około 1hdojazd samochodem: drogą nr 11 w kierunku na Koszalin. Jadąc z centrum Szczecinka przy supermarkecie Tesco należy skręcić w prawo w stronę miejscowości Spore. Na wiadukcie kolejowym należy skręcić w lewo, w lokalną drogę asfaltową. Tuż za ostatnimi zabudowaniami przemysłowymi, po prawej stronie drogi, zostawiamy samochód.Główną atrakcją naszej wycieczki jest duży dwukondygnacyjny schron ciężki, tzw. B-Werk. Znajduje się on na szczycie pobliskiego wzgórza, które porasta niewielki lasek. Idąc polną drogą, która zaczyna się przy punkcie startu dochodzimy do skraju lasu. Po lewej stronie znajdują się resztki żelbetonowego stanowiska dla broni maszynowej typu Ringstand 58c. Około 50 m dalej zobaczymy potężne żelbetowe ruiny. Schron nr 14 to B-Werk północny odcinka „Neustetin” (patrz s. 25). Nie prowadzono tu żadnych wykopów i widoczna jest tylko górna kondygnacja budowli. Niestety, żelbetowa bryła obiektu została pozbawiona wszystkich pancerzy. Pierwotnie B-Werk był wyposażony w półkopułę typu 2P7 oraz dwie dwudziestocentymetrowej grubości płyty pancerne typu 6P7. Podczas demontowania pancerzy wybuchy zniszczyły izby bojowe i zdemolowały obiekt. Wejście w ruiny jest bardzo niebezpieczne, a wnętrze jest mocno zagruzowane. W centralnej części schronu znajdują się co prawda schody prowadzące na dolną kondygnację ale dostęp do niej jest utrudniony, ponieważ klatka schodowa kończy się wąską szczeliną, przez którą można się przeczołgać. Wewnątrz obiektu znajdziemy np. zachowany zbiornik na wodę pitną, w pomieszczeniu pod kopułą trójstrzelnicową.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.