Skocz do zawartości

Co to za guzik, płaski z orłem w koronie, oznaczeniem FR???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
znalazłam niedawno guzik płaski, najprawdopodobniej mosiężny, okrągły o średnicy 29 mm. Na awersie orzeł w koronie, w szponach berło i jeszcze jedna korona. Na piersi, między skrzydłami oznaczenie FR. Rewers gładki, z zaczepieniem do przyszycia guzika...widoczne tylko jakieś wgłębienia. Wszędzie gdzie szukam info. są zazwyczaj guziki z orłami bez korony, bądz w koronie ale wypukłe.

Mam prośbę o poinformowanie mnie z jakich czasów ten guzik, czy wojskowy, zy polskiego wojska...wszelkie informacje mile widziane. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam forumowiczów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pruski guzik rangowy - jeżeli ma średnicę ok.29 mm - sierżanta (Sergeant)

http://myvimu.com/exhibit/87-guzik-pruski-rangowy-gefreiter

-pozdro-


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora tyfus 12:00 31-03-2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info...niby wszystko zgadzałoby się, tylko że mój guzik na rewersie nie posiada sygnatury/napisów jak ten na wskazanym przez forumowicza tyfusa linku.
Tak poza tym, czy przedstawia on jakąś wiekszą wartość materialną?

Na allegro znalazłam taki okaz jak w załączniku...na pierwszy rzut oka taki sam. Jednak gdy przyjrzałam się mu bliżej widać różnice: ostatnie pióra" w skrzydłach są krótsze niż na moim znalezisku; pióra" na popiersiu poniżej liter FR są jak gdyby okrągłę" a u mnie podłużne; między szponami na załączonym teraz guziku ogon jest krótszy...u mnie jest dłuższy; cześć ud" na tym guziku wyrabiana na kształt litery V", u mnie przypominająca podłużne pióra". I jak już pisałam brak jest na moim guziku - rewers sygnatur/napisów.

Patrząc na te różnice zastanawiam się czy powstały one z faktu wyprodukowania guzików w różnych latach/fabrykach...czy różnicą jest może fakt kto go nosił kapral (Gefreiter)/sierżant (Sergeant)???

Dzięki za wszystkie pomocne odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak tyfus mowil...wyglad moze sie troszke roznic np ze wzgledu na okres w jakim byl produkowny(jak sie nie myle byly urzywane od 1842roku),producenta itp.
sergantenknopf-29mm
Gefreiterknopf-25mm
Twoj bedzie raczej z tych starszych
dla porownania moj nowszy http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum25/bild_046.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje możliwość, żeby ten guzik był pozłacany...tak gdzieś doczytałam??? Patrząc na liczbę lattttt, które spędził w ziemi jego stan jest bardzo ładny. Mosiądź moim zdaniem bardziej by ześniedział i byłby podrdzewiały?!?;>

I czy posiada jakąś wartość materialną owe starsze" znalezisko???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie