Skocz do zawartości

Kielce badania archeologiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Artykuł z popularnej kieleckiej gazety:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110330/POWIAT0104/825962441.

W samym centrum miasta trwają prace archeologiczne. Okazało się, że przypadkowo z powodu potrzeby zrobienia lepszego materiału dla tv, podczas wykopalisk znaleziono monetę. Pani archeolog przyznała, że używa wykrywacza metali podczas swoich badań.

A to jest link do zdjęcia z monetą:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/misc?url=/templates/zoom.pbs&Site=ED&Date=20110330&Category=POWIAT0104&ArtNo=825962441&Ref=AR
Napisano
Coś ten link z poprzedniego postu nie działa, wklejam więc poniżej tekst artykułu:

Dwie bardzo ciekawe monety wydobyli archeolodzy z wykopu na Placu Najświętszej Maryi Panny. W odkryciu jednej z nich pomogła miejska telewizja.

Pochodzącą z czasów średniowiecza jamę zaczęto badać w ostatnim dniu badań archeologicznych na placu bez wielkiej wiary, że uda się odkryć coś ciekawego. Tymczasem pod warstwą piasku natrafiono na wydrążoną w skale dziurę. Wypełnia ją ziemią wymieszaną z fragmentami naczyń i kawałkami kości zwierzęcych. – Dzięki fragmentom ceramiki możemy ocenić, że pochodzi ona z XIII/XIV wieku – mówi Waldemar Gliński prowadzący badania.

Ku zaskoczeniu archeologów jama o średnicy 130 cm okazała się znacznie głębsza niż przypuszczali. – W tej chwili jesteśmy blisko metr poniżej poziomu ziemi i jeszcze nie dotarliśmy do dna – mówi Gliński. Prawdziwym zaskoczeniem było wydobycie z ziemi monety. – Pomogła ekipa telewizji internetowej Urzędu Miasta – śmieje się Nina Glińska.- Ponieważ trzeba było powtarzać ujęcie przesiewania ziemi moneta została zauważona. Każdą partię ziemi z wykopu przesiewamy na specjalnym sicie a to, co zostanie sprawdzamy bardzo czułym wykrywaczem metalu.

Znalezienie w gliniastej ziemi pełnej okruchów skał cieniutkiej monety wielkości grosza graniczy z cudem jednak udało się to dwukrotnie. Drugą wydobyto w środę."
Napisano
Piękne świadectwo sobie wystawili przypadkowo" znaleźli monetkę o być może bardzo ważnym kontekście. Słabą wykrywkę coś mają ;)
Napisano
Bo to jest moneta rzymska, kolejny artykuł w prasie:

Monety, które archeologowie wydobyli z wykopu przy katedrze na Placu Najświętszej Marii Panny w Kielcach są znacznie starsze niż przypuszczano – pochodzą z III wieku naszej ery.

- Do głowy mi nie przyszło, że w miejscu z tak licznymi zabytkami z okresu średniowiecza - z XIII – XIV wieku mogą znajdować się antyczne monety – mówi kierujący pracami Waldemar Gliński.- Od razu było wiadomo, że nie są to pieniądze bite w Polsce, zakładałem, że pochodzą z Grecji lub Bizancjum, ale z podobnego okresu.

O pomoc w określeniu co to za monety archeolog poprosił znanego kieleckiego numizmatyka Józefa Dzikowskiego. Ten nie miał wątpliwości, że obie monety są rzymskim środkiem płatniczym i pochodzą z III wieku naszej ery.

– To malutkie miedziaki, ale teraz dopiero mamy zagadkę: skąd się tutaj wzięły – mówi archeolog. Nie wiadomo, czy na zamkowym wzgórzu istniały ślady osadnictwa z czasów rzymskich a przy okazji kolejnych przebudów je zniszczono. Czy też monetki były własnością kogoś, kto zgubił je w XIII wieku, bo wyrzucić z pewnością nie wyrzucił. Monety wymagają profesjonalnego oczyszczenia, wtedy łatwiej będzie ustalić wizerunek którego cesarza widnieje na nich.

Prace wykopaliskowe trwają, archeolodzy eksplorują jamę, która najprawdopodobniej była piwnicą służącą w XIII/XIV wieku mieszkańcom dworu biskupiego"

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie