Skocz do zawartości
  • 0

Furażerki LWP


MarcinF

Pytanie

Napisano
Co koledzy sądzą o autentyczności tych dwu furażerek?

http://allegro.pl/furazerka-moro-lotnicze-prl-1971-nr-57-zobacz-i1246923173.html

http://allegro.pl/furazerka-moro-ladowe-prl-1970-nr-57-zobacz-i1246923252.html

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Orzeł na furażerce lotniczej powinien być w otoku z piór a tutaj tego elementu brak. Panowie w latach 70-tych tak jak i w dzisiejszych prowadzone były prace nad rożnymi wzorami elementów umundurowania które później z różnych powodów nie weszły na wyposażenie, może i tak było w tym przypadku, może to być furażerka eksperymentalna która z jakiegoś powodu nie została przyjęta do umundurowania. Pozdrawiam ARO-K1
Napisano
Co koledzy sądzą o autentyczności tych dwu furażerek?

http://allegro.pl/furazerka-moro-lotnicze-prl-1971-nr-57-zobacz-i1246923173.html

http://allegro.pl/furazerka-moro-ladowe-prl-1970-nr-57-zobacz-i1246923252.html
Napisano
Nie przypominam sobie aby w PRL były używane furażerki do umundurowania polowego. Zawsze były rogatywki.Wprawdzie oznaczenia numerowe wyglądają oryginalnie i odcienie materiału miedzy lotniczą i lądową też się różnią (lotnicze moro" były nieco ciemniejsze)na ile można to zobaczyć na tych zdjęciach. Naszyte orły z pewnością są obowiązującym wówczas wzorem, jednak czy są oryginalne to trzeba by je zobaczyć na żywo. Jeśli będę miał trochę czasu to w ciągu kilku dni znajdę stare przepisy i sprawdzę czy w zestawach ubiorczych w roku 1970 były takie furażerki.
Mam jednak wrażenie, że to podróbka stylizowana na oryginał i wykonana z zapasów materiału wykupionych z AMW.
Pozdrawiam.
Napisano
Po dokładniejszym obejrzeniu na 99 % tania stylizacja. Gdyby takowy wzór istniał (czego dziś na 100% nie mogę wykluczyć) to z pewnością wewnętrzny otok wykonany był by z materiału typu skaj lub coś innego skóropodobnego. Tego jestem pewny na 1000000 %.
Jeśli chcesz mieć oryginał to wykup sobie z AMW nówki sztuki rogatywki po może 1 lub 2 PLN za szt.Niestety trzeba chyba tylko kupić jakąś większa ilość ale za niewielką ceną nadwyżkę zepchniesz na al lub na jakimś ludowym festynie. Raz widziałem takiego gościa z rogatywkami po 10 lub 15 PLN. Szły jak świeże bułeczki.
Pozdro
Napisano
To co kolega nazwał otokiem z piór to husarskie skrzydła. Tyle, że czapki polowe lotnictwa miały inny nadruk, ale orła jak wojska lądowe.
Wersja eksperymentalna miałaby podszewkę i potnik, oraz aktualnie stosowane godło.
Napisano
Dziękuję za odpowiedzi. Pytałem o te furażerki bo im więcej wiem tym więcej mam wątpliwości.
Me wątpliwości wzbudziły następujące elementy. Brak podszewki, brak potnika, oraz orzeł na furażerce lotniczej. W latach siedemdziesiątych stosowano srebrnego, a tu jest biały. Natomiast stemple rzeczywiście robią wrażenie oryginalnych.
Z tego powodu odrzuciłem założenie, że to jakaś seria próbna.
Sądzę, że już niedługo ujrzymy dopracowane wersje.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie