Jump to content

Hitler. Studium zbrodni--DVD


EMPAI

Recommended Posts

O tajemnicach drugiej wojny światowej nigdy dość. British Broadcasting Corporation serwuje nam dwupak, w którym znajdziemy dwie tzw. dokudramy, czyli fabularyzowane dokumenty. Obydwa rzetelnie zrealizowane, z niewątpliwymi walorami edukacyjnymi.

Edukacyjnie nie znaczy nudno i mdło, na pewno nie w wykonaniu BBC. „Narodziny dyktatora” opowiadają o Adolfie Hitlerze od czasów jego traumatycznego dzieciństwa – bił go ojciec – do momentu dojścia do władzy w Niemczech. Film opiera się na świetnych materiałach archiwalnych i scenach z udziałem aktorów wcielających się w osoby z otoczenia dyktatora.
Z podobnym połączeniem mamy do czynienia w przypadku „Zabić Hitlera”, choć ta część została zrealizowana bardziej jak rasowy thriller rozgrywający się w ciemnych i dusznych pomieszczeniach wojennych biur brytyjskiego SOE (Special Operations Executive) – supertajnej organizacji, oficjalnie nie istniejącej, powołanej do prowadzenia tzw. „wojny nieregularnej”, czyli opierającej się na działalności szpiegów i tajnych agentów w terenie, na wykonywaniu zamachów i cichych zabójstw – słowem na eliminowaniu wroga wszelkimi dostępnymi metodami, bez rozgłosu (z SOE współpracowała m.in. nasza znakomita tajna agentka Krystyna Skarbek).
„Zabić Hitlera” porusza kwestię jednego konkretnego projektu SOE – „Operation Foxley” - wyeliminowania Hitlera w lipcu 1944 roku. Do zamachu w końcu nie doszło. Film Jeremy`ego Loveringa (reżysera „Jane Austen żałuje”) wykorzystuje materiał fabularny (dobrze, solidnie zagrane role), archiwalny, wypowiedzi żyjących świadków oraz dyskusje współczesnych historyków nad zasadnością nie przeprowadzonej próby zabicia dyktatora. A ta - gdyby się udała – mogła była ocalić życie dziesięciu milionom ludzi…
Na pochwałę zasługuje scenografia biur SOE (fantastyczne zielone telefony!), kostiumy aktorów i transowo brzmiąca, elektroniczna ścieżka dźwiękowa.
„Hitler. Studium zbrodni” ****, część pierwsza: „Narodziny dyktatora”, część druga: „Zabić Hitlera”, Wielka Brytania 2003, reż. Jeremy Lovering, wyk. Peter McDonald, Kate Ashfield, Bohdan Poraj, Kenneth Cranham, część pierwsza – 80 min, część druga – 100 min, premiera 8 września, wyd. Best Film

http://www.zw.com.pl/artykul/4,512989.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information