Jump to content

Polak pierwowzorem jednego z bohaterów Casablanki"?


EMPAI

Recommended Posts

Przekonaj się, czy polski agent był pierwowzorem jednego z głównych bohaterów hollywoodzkiej Casablanki"! Kanał Discovery Historia zaprezentuje wkrótce film Powrót do Casablanki".

W 1941 roku w nietkniętej jeszcze działaniami wojennymi Afryce Północnej, rządzonej przez rząd Vichy, ląduje polskie małżeństwo z synem. Ojciec zakłada firmę produkująca owsiankę - jedyny produkt, który wówczas można było kupić bez kartek - i szybko zbija fortunę na tym nietypowym biznesie. W tzw. międzyczasie swobodnie podróżuje po północnej Afryce, nawiązując kolejne kontakty biznesowe i otwierając kolejne fabryki owsianki. Tym biznesmenem jest Mieczysław Słowikowski, pseudonim Rygor - jak się później okazuje, jeden z najlepszych polskich szpiegów i informatorów brytyjskiego wywiadu, który pod przykrywką legalnie prowadzonej działalności gospodarczej stworzył jedną z najprężniej działających i najlepiej zorganizowanych siatek szpiegowskich działających na froncie II wojny światowej. O tych nieznanych wojennych dokonaniach Rygora opowie interesujący dokument Powrót do Casablanki" na kanale Discovery Historia.
Rok 1941 obnażył braki brytyjskiego wywiadu, który nie dysponował praktycznie żadnymi agentami w służbie Jej Królewskiej Mości w Afryce. W obliczu takich problemów Polacy, mający gotowe struktury szpiegowskie i siatkę świetnie wyszkolonych agentów, wydawali się idealnymi kandydatami na współpracowników Anglików. Jeden z nich, Mieczysław Słowikowski, zdecydował się stworzyć wielonarodową siatkę szpiegowską w przysłowiowej paszczy lwa - w Afryce Północnej, pozostającej pod wpływami kolaborującego z Państwami Osi, rządem Vichy a także włoskimi i niemieckimi.

Efekty pracy Rygora przerosły oczekiwania Anglików. Odtajnione archiwa z okresu II wojny światowej potwierdzają, że ogromna większość raportów na temat działań Państw Osi w Afryce Północnej, jakie dostarczał Aliantom Rygor, okazała się cenna, a wręcz niezastąpiona. Jednak by osiągnąć takie efekty swojej pracy, Słowikowski musiał być bardzo ostrożny i w pełni zaangażowany w projekt utrzymania w konspiracji tak ogromnej i jednocześnie świetnie działającej organizacji szpiegowskiej. Szpiegowanie to praca jak każda inna, zwykł mawiać polski agent. I może w tym tkwiła tajemnica jego sukcesu - sukcesu, który mieli docenić także Amerykanie, kręcący w 1942 roku film Casablanca". W jednym z bohaterów tego wojennego melodramatu, Czechu Viktorze Laszlo, twórcy dokumentu o Słowikowskim dopatrują się bowiem alter ego słynnego polskiego szpiega. Jak wiele cech przejęła filmowa postać życiorysu Słowikowskiego? I czy jest sens dopatrywać się w zmyślonej fabule odzwierciedlenia prawdziwych przeżyć polskiego szpiega?

To on kontrolował całe wybrzeże Tunezji, Algierii i Maroka, na bieżąco informując Brytyjczyków o grupujących się tam statkach niemieckiej floty wojennej. Wreszcie to jego raporty na temat stanu wojsk francuskich pozwoliły Aliantom z sukcesem przeprowadzić operację desantową o kryptonimie Torch" na zajęte przez rząd Vichy wybrzeże Maroka oraz Algierii. Było to pierwsze przełomowe zwycięstwo w II wojnie światowej. Dzisiaj jednak mało kto wie o tym, jak użyteczny i jednocześnie jak bardzo niedoceniony przez Anglików oraz Amerykanów okazał się wkład polskiego wywiadu. Wywiadu traktowanego przez Aliantów instrumentalnie i którego większość zasług zwyczajnie sobie przypisali, ujawniając dopiero po latach faktyczny wpływ informacji Polaków na działania wojenne.

Premiera: we wtorek, 19 października o godz. 22.00 na kanale Discovery Historia
Emisja drugiego odcinka: we wtorek, 26 października o godz. 22:00

Kolejna emisja: sobota, 23 i 30 października, godz. 17.00

http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=69086
Link to comment
Share on other sites

Swoją drogą ciekawy gość , a jakby mało znany....

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_S%C5%82owikowski

Mieczysław Zygfryd Słowik później posługiwał się nazwiskiem Słowikowski (ur. 25 lutego 1896 Jazgarzew k/Piaseczna wówczas pow. Grójec, zm. 29 lipca 1989 w Londynie) – generał brygady Wojska Polskiego.
Studiował handel w Warszawie. W okresie lipiec 1915 - październik 1917 w Polskiej Organizacji Wojskowej, październik 1917 - październik 1918 słuchacz Szkoły Podchorążych Polnische Wehrmacht. Po zakończeniu szkoły dowódca kompanii i organizator baonu Dąbrowa Górnicza.
W grudniu 1918 przyjęty został do Wojska Polskiego i mianowany dowódcą plutonu w I Warszawskim Batalionie Garnizonowym, później przemianowanym na VI Warszawski Batalion Strzelców. W maju 1919 r. rozpoczął służbę w 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Dowodził w nim kompanią, a następnie batalionem.
Porucznik piechoty z 1 czerwca 1919. Wrzesień 1923 - październik 1925 słuchacz WSWoj.. Po zakończeniu studiów do kwietnia 1926 Oddział IV Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, kwiecień 1926 - wrzesień 1928 w Referacie Mobilizacyjnym Dowództwa Okręgu Korpusu Nr I w Warszawie. Kapitan Sztabu generalnego z 1 stycznia 1928. Wrzesień 1928 - marzec 1930 w Referacie Organizacyjno Mobilizacyjnym M.S.Wojsk. oraz w Biurze Ścisłej Rady Wojennej. Marzec 1930 - luty 1933 II oficer do zleceń Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, luty 1933 - czerwiec 1934 staż w 20 Pułku Piechoty w Krakowie.
W czerwcu 1934 r. przeniesiony został do Korpusu Ochrony Pogranicza i wyznaczony na stanowisko szefa sztabu Brygady KOP Wilno". Major dyplomowany z 1 stycznia 1936. W kwietniu 1937 r. objął kierownictwo Sztabu Brygady KOP Grodno".
grudzień 1937 - październik 1939 kierownik placówki zagranicznej Oddziału II SG WP, październik - grudzień 1939 w Stacji Zbornej Oficerów w Paryżu. Grudzień 1939 - luty 1940 zastępca dowódcy 6 Pułku Strzelców Pieszych we Francji, luty - czerwiec 1940 w Oddziale II Sztabu Naczelnego Wodza w Paryżu. Po upadku Francji organizował ewakuację żołnierzy oraz organów wywiadu na południe Francji. Maj 1941 - wrzesień 1944 szef Ekspozytury Oddziału II w Afryce Północnej z siedzibą w Algierze, pseudonim Rygor". Wrzesień - grudzień 1944 szef Oddziału II Inspektoratu Zarządu wojskowego w Londynie. Podpułkownik dyplomowany. Grudzień 1944 - październik 1946 w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Szkocji.
Zdemobilizowany w 1947- pułkownik dyplomowany z 15 sierpnia 1964 - osiadł w Londynie, gdzie zmarł. Pułkownik dyplomowany z 15 sierpnia 1964. Generał brygady z 1972.
Odznaczenia [edytuj]

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – pośmiertnie[1]
Krzyż Niepodległości
Krzyż Walecznych – pięciokrotnie
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
Srebrny Krzyż Zasługi
Link to comment
Share on other sites

Ale Hamerykańce i tak woleli Czecha kręcąc film.
Polak jest zbyt niebezpieczny--jeszcze by sie komuś zachciało żeby go zauważyć , docenić lub wręcz uhonorować.
A tak za jakiś czas dowiemy się i tak , że pierwowzorem Laszla jest nieznany z nazwiska wybitny szpieg czeski , albo co bardziej prawdopodobne francuski.
Tajne dokumenty wywiadu , powoli odkrywane to jedno , a brak jakiegokolwiek docenienia polskiego wkładu w zwycięstwo to drugie.
Ciągle mnie wkurza jak sobie przypomnę tę nieszczęsną paradę w Londynie bez Polaków....wrr
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information