Skocz do zawartości
elias

Przedwojenne kroniki filmowe z Nowego Sącza

Rekomendowane odpowiedzi

W dniach od 3 do 30 września 2010 r. w nowosądeckim kinie „Sokół” odbywać się będą niezwykłe projekcje filmów dokumentalnych, które zostały nakręcone na terenie Nowego Sącza w l. 1935-1939. Można będzie na nich zobaczyć m.in. relacje z parady wojskowej i uroczystości 3 maja 1935 r. na nowosądeckim Rynku, poświęcenie Domu im. gen. Pierackiego, w którym uczestniczył ówczesny premier II RP – gen. Sławoj-Składkowski, przyjazd marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego do Nowego Sącza oraz święto 1 pułku strzelców podhalańskich. Na taśmie filmowej utrwalono ludzi i miejsca, których dzisiaj próżno szukać na terenie zmienionego przez siedemdziesiąt lat miasta.
„Sądeckie Kroniki Filmowe” (taką właśnie nazwę nadał im ich autor) zostały odnalezione przed rokiem przez członków wrocławskiego stowarzyszenia „Media i Kultura”. Po odpowiedniej obróbce technicznej udało się je przystosować do projekcji kinowych, w postaci dwóch kilkunastominutowych etiud. Premiera pierwszej z nich nastąpi w piątek 3 września w sali studyjnej im. Zofii Rysiówny w kinie „Sokół” (będzie to stałe miejsce wyświetlania kronik) – przed pierwszym seansem filmowym tego dnia. Od 4 do 16 września kronika ta będzie pokazywana w ciągu dnia dwukrotnie, przed pierwszym i ostatnim seansem filmowym. 17 września, przed pierwszym seansem filmowym tego dnia, odbędzie się premiera drugiej części „Sądeckiej Kroniki Filmowej”, której będą wyświetlane w kolejnych dniach (18-30 września) codziennie przed pierwszym i ostatnim seansem kinowym. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.
Organizatorem projekcji są stowarzyszenie „Media i Kultura” oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Partnerami projektu są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu. Przedsięwzięciu patronują „Dziennik Polski” oraz miesięcznik „Sądeczanin”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie