Skocz do zawartości

Washington Post" przypomina Polsce pogromy Żydów


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Komentując sprawę Helen Thomas, dziennikarki, która powiedziała, że Żydzi powinni wyjechać z Palestyny i wrócić do Polski", Washington Post" przypomniał, że niektórzy ocaleni z holokaustu wrócili tam po wojnie, ale spotkali się z antysemityzmem i pogromami.

- Po wojnie wielu Żydów próbowało powrócić do Polski. Wynikiem było morderstwo około 1500 spośród nich, zabitych nie przez nazistów, tylko Polaków, albo z czystej etnicznej nienawiści, albo z lęku sprawców, że stracą swoje - skradzione - domy. Miniholokaust, który nastąpił po samym holokauście, odegrał wielką rolę w ustanowieniu państwa Izrael - pisze we wtorkowym wydaniu dziennika jego stały felietonista Roger Cohen.
Pogromy nie tylko w Polsce

Autor przypomina pogrom kielecki z 4 lipca 1946 roku, który - jak pisze - ie był bynajmniej jedynym przykładem, dlaczego Żydzi nie mogli wrócić do domu". Wspomina tu, że kiedy odwiedził Ostrołękę - miasto, gdzie urodziła się jego matka - usłyszał historię o Żydzie, który przetrwał Auschwitz, by zostać zamordowanym, kiedy próbował odzyskać swój biznes". - W większości Europy Wschodniej Żydzi obawiali się o swoje życie - podkreśla Cohen.

Amerykański antysemityzm

Zaznacza jednak, że antysemityzm nie ograniczał się wtedy wcale do tego regionu. Spotykali się z nim także Żydzi zamknięci po wojnie w obozach dla wysiedleńców (dipisów) w Niemczech. Niektóre z tych obozów - przypomina - znajdowały się pod dowództwem słynnego amerykańskiego generała George'a Pattona.

Jak wynika z jego dzienników, był on zaciekłym antysemitą. Opisywał tam zamkniętych w obozach Żydów jako iższych od zwierząt" i szarańczę", którą trzeba trzymać pod kluczem, gdyż inaczej będzie mordować i grabić" Niemców. W obozach dla dipisów przetrzymywano m.in. Żydów, którzy usiłowali się dostać do Palestyny na statku Exodus", ale zostali stamtąd zawróceni przez Brytyjczyków.

- Dla ocalonych Żydów z Europy Wschodniej nie było powrotu do domu; nie mogli też tam pozostać. Europa była wrogo do nich nastawiona i w najmniejszym stopniu nie czuła się oburzona ani winna, temu, co się stało - pisze autor.

Źródło:http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7989721,_Washington_Post__przypomina_Polsce_pogromy_Zydow.html?skad=rss

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie