Jump to content

PWPiMK / Pronit Pionki


Recommended Posts

Historia:
Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki (ZTS Pronit) wywodzą się z powstałej w 1923 r. Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK), ulokowanej w Puszczy Kozienickiej koło wsi Zagożdżon. Nazwę wioski przemianowano w 1932 r. na Pionki. Dzięki ulokowaniu PWPiMK niewielka wieś w ciągu kilkunastu lat przekształciła się w miasto (1954).
Do rozpoczęcia wojny zakłady produkowały głównie materiały wybuchowe na potrzeby wojska, położenie (wybrane nieprzypadkowo) pośród lasów i mokradeł Puszczy Kozienickiej z dala od większych osad ludzkich, sprzyjały tego typu tajnej produkcji, gdyż istniało małe prawdopodobieństwo dostania się w pobliże osób postronnych.Z czasem postanowiono rozpocząć produkcję polichlorku winylu, oraz utworzono tłocznię płyt gramofonowych.Kryzys polskich firm z okresu PRL nie ominął Pronitu. Wczesne lata 90 to początek końca tej firmy, dawnego potentata chemicznego. Rozpoczęły się grupowe zwolnienia, redukcje produkcji, firmę podzielono na kilka spółek, aż w końcu nastąpiła upadłość macierzystego zakładu. W 2005 r. od syndyka masy upadłościowej Urząd Miasta Pionki odkupił majątek TS Pronit", pozostałe spółki upadły bądź nadal kontynuują produkcję.
Trochę zdjęć ze stanem jaki jest teraz: http://www.opuszczone.com/galerie/pronit/

Link to comment
Share on other sites

W latach wojny i okupacji na terenie wytwórni prochu Polacy dokonywali bardzo wielu aktów sabotażu, niszczyli całe linie produkcyjne, podpalali magazyny niszczyli elektrownie itd. Na teren Wytwórni kilkakrotnie atakowały oddziały AK, zabierając broń, amunicję i inne potrzebne rzeczy. Ogółem tereny baaardzo rozległe i bardzo ciekawe. Teraz gdy większość budynków nie jest już używanych można sobie spokojnie pozwiedzać".
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information