Skocz do zawartości

PWPiMK / Pronit Pionki


EAGLE11

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Historia:
Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki (ZTS Pronit) wywodzą się z powstałej w 1923 r. Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK), ulokowanej w Puszczy Kozienickiej koło wsi Zagożdżon. Nazwę wioski przemianowano w 1932 r. na Pionki. Dzięki ulokowaniu PWPiMK niewielka wieś w ciągu kilkunastu lat przekształciła się w miasto (1954).
Do rozpoczęcia wojny zakłady produkowały głównie materiały wybuchowe na potrzeby wojska, położenie (wybrane nieprzypadkowo) pośród lasów i mokradeł Puszczy Kozienickiej z dala od większych osad ludzkich, sprzyjały tego typu tajnej produkcji, gdyż istniało małe prawdopodobieństwo dostania się w pobliże osób postronnych.Z czasem postanowiono rozpocząć produkcję polichlorku winylu, oraz utworzono tłocznię płyt gramofonowych.Kryzys polskich firm z okresu PRL nie ominął Pronitu. Wczesne lata 90 to początek końca tej firmy, dawnego potentata chemicznego. Rozpoczęły się grupowe zwolnienia, redukcje produkcji, firmę podzielono na kilka spółek, aż w końcu nastąpiła upadłość macierzystego zakładu. W 2005 r. od syndyka masy upadłościowej Urząd Miasta Pionki odkupił majątek TS Pronit", pozostałe spółki upadły bądź nadal kontynuują produkcję.
Trochę zdjęć ze stanem jaki jest teraz: http://www.opuszczone.com/galerie/pronit/

Napisano
W latach wojny i okupacji na terenie wytwórni prochu Polacy dokonywali bardzo wielu aktów sabotażu, niszczyli całe linie produkcyjne, podpalali magazyny niszczyli elektrownie itd. Na teren Wytwórni kilkakrotnie atakowały oddziały AK, zabierając broń, amunicję i inne potrzebne rzeczy. Ogółem tereny baaardzo rozległe i bardzo ciekawe. Teraz gdy większość budynków nie jest już używanych można sobie spokojnie pozwiedzać".
Pozdrawiam
Napisano
http://www.google.pl/images?q=wie%C5%BCa+ci%C5%9Bnie%C5%84&um=1&hl=pl&client=firefox-a&hs=goi&rls=org.mozilla:pl-PL:official&tbs=isch:1&sa=N&start=42&ndsp=21
forma wynikła z treści i stylu/mody

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie