Jump to content

Austro-Węgry -odznaka?


Recommended Posts

Witam. Proszę o pomoc w identyfikacji piątkowego znaleziska. Prawdopodobnie jest to odznaka, odznaczenie ( średnica 5 cm) z początków lat 1800 wojsk austriacko-węgierskich. Brak dolnego elementu orła. Jest to wykopek po oczyszczeniu. Z tyłu była prawdopodobnie agrafka? Pozdrawiam. Musti61

Link to comment
Share on other sites

Trochę poszperałam w internecie. Może to być nazwana popularnie kappenem" odznaka pamiątkowa kappenabzeichen Austria około 1800 r. Najprawdopodobniej jest to kappen oznaczający przynależność do danej jednostki w armii austriackiej.
W 1809 roku w okolicach Radomia doszło do słynnej bitwy pod Jankowicami, gdzie starły się wojska austriackie gen. Mohra i gen. Zajączka, o ile dobrze pamiętam.
Z uzyskanych informacji naczki na czapkach w odróżnieniu od pozostałych nigdy nie były określane regulaminami . Oryginalne wzory , doskonale wykonanie , a przede wszystkim , ogromna ilość wariantów ( znane jest ok. 1000 różnych znaczków) przyciągają kolekcjonerów . Tym bardziej ze jeszcze ponad 100 wariantów pojawiło sie w później istniejących armiach Republiki Austriackiej i Królestwa Węgierskiego. - propagandowe
pamiątkowe, pułkowe, improwizowane. Znaczki pułkowe były reprezentowane najliczniej. Wśród pułkowych można wydzielić następujące podgrupy według przynależności do: dywizji, brygady, pułku, batalionu"
Znaczki nosiło sie na czapkach polowych , lub zamiennych nakryciach głowy.
Może ktoś uzupełni moją wiedzę i uda się zidentyfikować znalezisko.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information