Skocz do zawartości

Strzelba, dubeltówka Lafaucheux!


DamianLca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zamierzam zakupić strzelbę Lafaucheux. Moje pytanie brzmi następująco:
1) Gdzie mogę kupić naboje do tej strzelby?
2) Ile by one kosztowały?
3) Czy znacie jakąś stronę internetową gdzie jest opisane, krok po kroku jak ją załadować?

Te same pytania zadałem obsłudze strzelnicy w moim mieście w której czasami strzelam, i odpowiedz brzmiała następująco: Nie udzielamy takich informacji"(?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lafaucheux to nazwa systemu, z wyjatkem rodzaju zapłonu (igłowy) nic więcej to o strzelbie jak i amunicji do niej nie mówi. Nawet kaliber jest nie znany a ty pytasz o amunicje do niej. Mosiężne dno zwykle się dorabia i samemu elaboruje amunicje. Niektóre kalibry są do kupienia, zwykle w Francji. Nie jest to kompletna amunicja a same łuski do elaboracji. Skoro zadajesz takie pytania, to jakoś mnie nie dziwi odpowiedz jaką uzyskałeś na strzelnicy. Odpuść sobie temat dla własnego dobra.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko coś wyszukać.mam tylko namiary na pistola,ale spróbuj,może cóś znajdziesz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nab%C3%B3j_Lefaucheux_%28trzpieniowy%29
http://angelfire.blog.sector.sk/blogclanok/5810/zbrane_a_skutocnost.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olas370, Jigga- Dziękuje Wam za pomoc! Cyrograf wiem, że Ty się od razu Alfą i Omegą" urodziłeś ale niestety nie wszyscy tak mają. Ja zanim coś kupie, lubię najpierw o tym poczytać i rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Najpopularniejsze są 16" więc i ja pewnie taką zakupie.
Wyczytałem, że można kupić osobno łuski i samemu je apikować"? Czy taka łuska jest jedno razowa, czy może są jakieś wielorazowego użytku?
Pozdrawiam: sawy5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to gilzy wielorazowe ale nie wieczne. Nie urodziłem się z wiedzą, wiedze i doświadczenie zdobywam stale. Za nim kupiłem pierwszą broń CP to umówiłem się na strzelnicy z posiadaczem takowej i postrzelałem. Jest to rozwiązanie najdoskonalsze, polecam. Obecnie mam kilka sztuk takiej broni. Trzeba się pofatygować na jakieś zawody CP i zobaczyć jak to wygląda w praktyce. Nie to forum, kup na początek zwykły karabin odprzodowy kapiszonowy. Nie zdrowo jest zaczynać nauke jazdy od Ferrari, może ponieść.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrograf15: Mógłbyś mi opisać na jakiej zasadzie pocisk jest wystrzeliwany z tych karabinów? Naciągam kurek, on uderza w bok glizy i...? Powoduje to jakiś zapłon? DO lufy też nabijam jakiś proch? Z góry dzięki!
Pozdro: Daminlca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radze wejść na alledrogo w czarnoprochowce i akcesoria do nich.Jest tam wszystko co potrzebne do takiej strzelby.Najlepiej wybrać kaliber 12 lub 16,ponieważ oryginalne gilzy można zastąpić łuskami broni śrutowej tego kalibru,ale po wlutowaniu w bok dna łuski cienkiej rurki na którą zakłada sie kapiszon.Taką gilzę napełnia sie czarnym prochem na wysokość równą kalibrowi broni(taka stara zasada jeżeli nie zna się dawki zalecanej przez producenta).Na proch zakłada się najlepiej filcową przybitke i zakłada koszyk np.ze śrutem który zabezpiecza sie przed rozsypaniem kolejna przybitką.Ładujesz broń,zakładasz kapiszon i ognia.Najlepiej zwiedz czarnoprochowe fora,zdobądz jakąś lekture na ten temat,wszystko sto razy wkuj,a potem ewentualnie kup ponieważ CZARNY PROCH NIE WYBACZA BŁĘDÓW!!!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw nie mówi o odprzodowych tylko o tym że z przed 1850r. Patent jest z 1835 roku, legalny zgodnie z ustawą. Nawet do typowych kalibrów nie pasują obecnie produkowane łuski. Trzeba dorabiać, przerabianie komory nabojowej jest niezgodne z prawem, a przedewszystkim jest to niszcenie orginałów > zabytków! Tak broń z przerobioną komorą traktowana jest jak posiadanie makarowa czy innej klamki!
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już sprawdziłem...
http://www.czernichowski.fora.pl/bron,5/jak-to-jest-z-tym-czarnym-prochem,105.html

Śpieszę wyjaśnić jak sprawa prochu i broni czarnoprochowej stoi w naszym prawie:

1. Zgodnie z atr. 5 ustawy o broni i amunicji istotne częsci broni uważa sie za broń i amunicję. Istotnymi częsciami broni i amunicji jest wg art5 p.3 tejże ustawy ...materiał miotający w postaci prochu strzelniczego"
2. Zgodnie z art.9 ...broń palna i amunicję z wyłaczeniem przypadków, o których mowa w art 11 można posiadać na pdstawie POZWOLENIA na broń wydanego przez..."
3. Art.11 mówi z kolei że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku p.1 posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub repliki tej broni"

I wszystko byłoby fajnie gdyby nie przepisy Unii Europejskiej. Ponieważ UE wydała taka fajną dyrektywę regulującą kwestie obrotu bronią, prochem i amunicja na terenie UE nasze kochane MSWiA w dniu 1/02/2005 wydało rozporządzenie wykonawcze do tej dyrektywy. Owo rozporządzenie klasyfikuje broń wg 4 kategorii A-broń nie dostępna dla cywili, B-broń dostępna na podstawie pozwolenia i rejestracji, C-broń dostępna na podstawie tylko rejestracji (idziesz i zgłaszasz że masz) i D-dostępna bez rejestracji.

Zgodnie z rozporządzeniem w Polsce nie ma broni kategorii C i D.

Zgodnie z tymże rozporządzeniem do kategorii B zalicza się broń palna jednostrzałowa gładkolufowa definiowana jako ...oraz w pełni funkcjonalne kopie zabytkowej broni palnej ładowanej odprzodowo na nabój niescalony w postaci pistoletów, rewolwerów i karabinów o kalibrze do 0,58 cala"

Zgodnie z powyższym na terenie naszego kraju posiadanie działającej repliki broni historycznej oraz prochu do niej jest całkowicie NIELEGALNE jeżeli nie ma się na to pozwolenia.

I tu ciekawa kwestia. Nie widziałem jeszcze żeby policja która obowiązkowo ochrania każda imprezę masową w tym turnieje i zloty skonfiskowała choćby jeden egzemplarz broni czy choćby jeden gram prochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W myśl art. 11 pkt 1 u.b.a. pozwolenie na broń nie jest wymagane w
przypadku „posiadania broni palnej wytworzonej przed 1850 r. lub replik tej
broni”. Względy konstrukcyjne takiej broni powodują, że bez dokonania w niej
przeróbek nie sposób użyć do niej, w celu oddania strzału, nabojów scalonych
czyli takich, które używane są do broni współczesnej. Ładowana jest ona
osobno przy użyciu ołowianych kul, ładunków (czarnego prochu) oraz takich
akcesoriów jak przybitki, skałki czy kapiszony (zob. G. Nowak, Strzelanie z
broni odprzodowej. Podręcznik, Łódź 2005, s. 85 – 91.) Wyjątkiem jest karabin
Dreysego i nieliczne modele broni skonstruowanej przed 1850 r., w której
używane były naboje scalone (zob. M. Kochański, Broń strzelecka wojsk
lądowych, Warszawa 1968, s. 30 - 37).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.sn.pl/orzecznictwo/uzasadnienia/ik/I-KZP-0029_09.pdf
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=35130

Jak ktoś ma wątpliwości jaka broń CP jest legalna to zapraszam do lektury. Przypominam że ustawa jest nadrzęna nad wymysłami Kolegi Kopijnik inspirowanymi milicyjnymi życzeniami :)

Bez urazy
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciut za ostro...


fragment orzeczenia...

W myśl art. 11 pkt 1 u.b.a. pozwolenie na broń nie jest wymagane w
przypadku „posiadania broni palnej wytworzonej przed 1850 r. lub replik tej
broni”. Względy konstrukcyjne takiej broni powodują, że bez dokonania w niej
przeróbek nie sposób użyć do niej, w celu oddania strzału, nabojów scalonych
czyli takich, które używane są do broni współczesnej. Ładowana jest ona
osobno przy użyciu ołowianych kul, ładunków (czarnego prochu) oraz takich
akcesoriów jak przybitki, skałki czy kapiszony (zob. G. Nowak, Strzelanie z
broni odprzodowej. Podręcznik, Łódź 2005, s. 85 – 91.) Wyjątkiem jest karabin
Dreysego i nieliczne modele broni skonstruowanej przed 1850 r., w której
używane były naboje scalone
(zob. M. Kochański, Broń strzelecka wojsk
lądowych, Warszawa 1968, s. 30 - 37).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrografie - nikt nie dyskutuje z datą...

dyskutujemy z scaloną amunicją"...
i znaczeniem zdania


Wyjątkiem jest karabin
Dreysego i nieliczne modele broni skonstruowanej przed 1850 r., w której używane były naboje scalone

w kontekście
W myśl art. 11 pkt 1 u.b.a. pozwolenie na broń nie jest wymagane w
przypadku „posiadania broni palnej wytworzonej przed 1850 r. lub replik tej
broni”. Względy konstrukcyjne takiej broni powodują, że bez dokonania w niej
przeróbek nie sposób użyć do niej, w celu oddania strzału, nabojów scalonych
czyli takich, które używane są do broni współczesnej. Ładowana jest ona
osobno przy użyciu ołowianych kul, ładunków (czarnego prochu) oraz takich
akcesoriów jak przybitki, skałki czy kapiszony (zob. G. Nowak, Strzelanie z
broni odprzodowej. Podręcznik, Łódź 2005, s. 85 – 91.)


Normalnie - zdania Wyjątkiem jest karabin
Dreysego i nieliczne modele broni skonstruowanej przed 1850 r., w której używane były naboje scalone" - nie powinno być - tylko cezura czasowa 1850 i szlus...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątkiem jest scalony dla tego że w owym czasie była prawie wyłącznie broń rozdzielnego ładowania. Jak masz wątpliwości to przeczytaj ustaw. Tam jest wyraźnie napisane że bez zezwolenia do 1850r. O samej budowie nie ma mowy bo nie ma to znaczenia.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawy tworzą osobnicy którzy nie mają zielonego pojęcia o broni.Przykładem może być dziura w ustawie jeżeli chodzi o broń sportową bocznego zapłonu kal.4.5 mm.Dla nich coś takiego nie istnieje:)Nie ma jak tego pod żadną ustawę wcisnąć(POLSKA:)) A wracając do czarnoprochowców to jest masa modeli na scaloną amunicję.Chociażby potężny SHARPS na papierowe gilzy lub mosiężne.Najlepiej kupić broń z papierem.Są na alledrogo sklepy z koncesją MSWiA które nawet do używanych sztuk wystawiają papier upoważniający do posiadania takiej broni jak i do nabycia wszystkich składników amunicji bez zezwolenia.Czy to replika czy oryginał.Ważne że do 1850 roku.Tak ja Cyrograf to ujął.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiać zawsze można! Ale i tak zawsze sędzia na wokandzie ma racje...

Powróce do pytań ;)
1.Czy iskra powodująca zapłon prochu, występuje w lufie, czy bezpośrednio w łusce? Do czego służy element w owinięty otuliną widoczny na zdjęciu?
2.Czy łuski rewolwerowe różnią się czymś od tych do dubeltówek? (oczywiście pomijam wielkość itp. chodzi o strukturę działania!)
3. Czy łuska na zdjęciu poniżej różni się czymś od schematu, który przedstawiliście powyżej?

Pzdr. Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pax, pax miedzy strzelce :)
Najpierw sie nauczyc, douczyc a potem dawac rady :)
Przepisy jakie w Polsce obowiazuja to Ustawa o Broni i Amunicji z ostatnia poprawka z 2003r w formie obowiazujacej od 1 stycznia 2004.
I nie zadne ksiazki, chceci czy inne bzdury a ksiazka Pana Nowaka to juz wogole niemiecka jakas taka :) Nie zadne misie ( mi sie wydaje...) itp. Jest konkretna Ustawa i trzeba ja znac i czytac ze zrozumieniem jesli nie chce sie miec klopotow.
Dubeltowka Lefoszka - owszem legalna bez zezwolenia, lecz pistolet tego systemu juz wymaga zezwolenia.
Doradzanie o przerabianiu wspolczesnych lusek z dubeltowki mozna sobie oczywiscie w buty wsadzic, bo oryginalne luski nie maja kryzy, byla w tamtych latach prawie nie wykonalna, czyli luska z kryza nie da zamknac dubeltowki. Luski trzeba zobaczyc zeby dobrze zrozumiec ich dzialanie, takie luski mozna zamowic z Francji ( drogo) lub zamowic u tokarza ( taniej troszke lecz czy lepiej ?) Gotowe naboje do Lefoszki niedawno mozna bylo we Francji kupic, byc moze ze mozna je kupic i teraz. Trzeba tez pamietac ze to bron malo przydatna na strzelnice sportowe bo tylko srutowka, na strzelnicach mysliwskich gdzie jest wyrzutnia rzutek mozna sie nieco pobawic. Na poczatek przygody z CP jest jak slusznie radzi Cyrograf12 najlepszy zwykly karabin czy pistolet, choc wielu zaczyna od rewolwerow :)
No i kapiszon a nie splonka, to zupelnie co innego :)
We wspolczesnej broni splonka pelni role kapiszona w historycznej ale jest inaczej skonstruowana i z innych skladnikow, oraz inaczej dziala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie