Skocz do zawartości

Czyszczenie monet


polan77

Rekomendowane odpowiedzi

jak kolega pisał oliwa z oliwek, im rzadsza tym lepsza, oprócz tego czytałem o sposobie moczenia w wodzie utlenionej, nie testowałem w 100% ale jestem w trakcie-z opisu wynika, że sposób dobry i nieszkodliwy w razie nie doczyszczenia moniaka pzdr
http://www.zbieraniemonet.za.pl/czyszczenie%20miedzianych.php#0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomą sprawą jest, że stopień zabrudzenia każdej monety jest inny, dlatego nie da się jednoznacznie określić ile czasu trzeba trzymać, po prostu trzeba co jakiś czas przecierać monetkę i trzymać aż do skutku pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
A czy ktoś próbował moczyć w proszku do pieczenia? W taki sposób czyściłem tylko łuski i efekt był bardzo pozytywny. Ciekaw jestem jak działa na monety. Nie jestem teraz w posiadaniu żadnych monet więc nie mam jak sprawdzić.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakiś czas w oliwie moczyłem. Ale mi się znudziło i zamaczałem w sodzie oczyszczonej z octem, I powiem szczerze że nie spodziewałem się takiego efektu monety wyglądają 2 razy lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie czyszczenia tą sodą i octem to w ostatnim odcinku Było nie mineło pan archeolog na zapytanie redaktora Sikorskiego w czym czyści metale kolorowe odpowiedział właśnie że jest to lekki roztwór sody i octu i co wy na to.Jurek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez dodanie niedużej ilości sody do octu, tak aby pozostał nadmiar octu, otrzyma się bufor octanowy o znacznie wyższym pH niż ocet. W wyniku podwyższenia pH taki roztwór będzie czyścił łagodnie/wolniej niż czysty ocet. Ale nie spodziewałbym się po takim czyścidle żadnych cudów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie