Skocz do zawartości

Sprawiedliwi


kindzal

Rekomendowane odpowiedzi

Serial TVP o bohaterach Żegoty
„Sprawiedliwi” pokazują dramat rodzin: polskiej i żydowskiej


– To nie jest opowieść o sławnych ludziach. Nie ma w niej głośnych nazwisk – mówi „Rz” reżyser serialu Waldemar Krzystek. – Przedstawiliśmy losy szeregowych członków Żegoty (Rady Pomocy Żydom – red.). Zapomnianych bohaterów, którzy wykonywali całą żmudną robotę. Odbierali niemowlęta przez dziury w murach getta, ukrywali je, wyrabiali im papiery i przerzucali na wieś. I często płacili za to najwyższą cenę.

Wczoraj w siedzibie TVP odbyła się nieoficjalna projekcja pierwszych dwóch odcinków „Sprawiedliwych”, którzy na ekrany telewizorów trafią w kwietniu. Serial przedstawia splatające się ze sobą losy dwóch rodzin – polskiej i żydowskiej – na tle straszliwej rzeczywistości okupowanej Warszawy. Główni bohaterowie – młode małżeństwo Kowalskich – pomimo grożącej za to kary śmierci angażują się w pomoc mieszkańcom getta.

Widzowie „Sprawiedliwych” zobaczą wstrząsające sceny, w których ukrywani przez Polaków Żydzi zostają zamordowani razem ze swoimi dobroczyńcami. Przekonają się, jak skomplikowaną i niebezpieczną operacją było ratowanie żydowskich sąsiadów oraz jak wielką rolę odgrywał w niej Kościół.

Scenariusz „Sprawiedliwych” powstał na kanwie prawdziwych wydarzeń, napisano go na podstawie książek, wspomnień i dokumentów. – Mam nadzieję, że serial zostanie sprzedany na Zachód – podkreśla Krzystek. – Większość jego mieszkańców nie ma pojęcia o istnieniu Żegoty. Polacy są tam uważani za kolaborantów i antysemitów. Pora, aby podjąć walkę z tym stereotypem. A cóż przemawia do ludzi bardziej niż film?

Zastrzega jednak, że nie zrobił „materiału propagandowego”. – W serialu występują także Polacy zachowujący się wobec Żydów haniebnie. Nie negujemy, że byli i tacy. Przywracamy jednak tej sprawie właściwe proporcje – mówi reżyser.

„Sprawiedliwi” rozgrywają się na dwóch płaszczyznach. Oprócz dramatycznych wydarzeń czasów okupacji serial przedstawia współczesne losy Basi Kowalskiej, która w wieku 88 lat otrzymuje tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Z synem i wnuczką jedzie odebrać medal do Izraela, gdzie spotyka się z uratowanym Żydem Jakubem Kohnem i jego rodziną.

– Nasz instytut uhonorował w specjalny sposób Żegotę i jej członków. Ci dzielni Polacy wyciągnęli do Żydów pomocną dłoń w najgorszym dla nich momencie. Nigdy o tym nie zapomnimy – mówi „Rz” prof. Israel Gutman z jerozolimskiego instytutu Yad Vashem. – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata są wielkimi polskimi bohaterami, z których możecie być dumni.

Rada Pomocy Żydom Żegota powstała w 1942 r. i działała do końca okupacji. Jej członkowie zbudowali wielką siatkę konspiracyjną zajmującą się ratowaniem i ukrywaniem Żydów. Wydobywali ich z gett, wyrabiali im tzw. aryjskie papiery i znajdowali bezpieczne kryjówki. Do najsłynniejszych działaczy organizacji należały pisarka Zofia Kossak i Irena Sendlerowa, która uratowała 2,5 tysięcy dzieci z warszawskiego getta.




http://www.rp.pl/artykul/429562_Serial_TVP_o_bohaterach_Zegoty.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenariusz „Sprawiedliwych” powstał na kanwie prawdziwych wydarzeń, napisano go na podstawie książek, wspomnień i dokumentów. – Mam nadzieję, że serial zostanie sprzedany na Zachód – podkreśla Krzystek. – Większość jego mieszkańców nie ma pojęcia o istnieniu Żegoty. Polacy są tam uważani za kolaborantów i antysemitów. Pora, aby podjąć walkę z tym stereotypem. A cóż przemawia do ludzi bardziej niż film?"

To chyba kluczowe stwierdzenie po co i dla kogo ten serial.
Dla nas żebyśmy pamiętali, dla tamtych żeby w ogóle się o tym dowiedzieli a tym którzy bredzą o polskich obozach zagłady" żeby zatkać gęby.

Po Historii Kowalskich" to kolejna próba przebicia się z prawdą do tzw.opinii światowej ale czy to wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie