Skocz do zawartości

15 pułk kozaków dońskich z Tomaszowa Lubelskiego


nicram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ciekawy post, również ciekawi mnie nieco historia tego pułku. Wchodził w skład 1 Dywizji Kozaków Dońskich, stacjonującej w Zamoćiu, pozostałe pułki dywizji to 9 pułk KD (kraśnik) oraz 10 i 13 pułk (zamość) w 15 pułku w latach 1878- 1914 ponad 100% oficerów i urzędników było pochodzenia rosyjskiego. Struktura wyznaniowa w pułku prawie 100% prawosławnych. Jak wynika ze spisów w l. 90tych XIX wieku pułk zasilali głównie żołnierze rekrutowani z obwodu dońskiego i guberni saratowskiej. w 1914 r. 13, 15 i 18 sierpnia oddziały pułku scierały sie w okolicach tomaszowa z oddziałami austriackiej 6 Dyw. kawalerii Witmanna. 18 sierpnia pułk wycofał sie w stronę zamościa, a później na północ od zamościa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam! Szanowni Koledzy i Koleżanki, ja natomiast jestem zainteresowany wszystkimi informacjami, zdjęciami itp. dotyczącymi 9 pułku kozaków dońskich, który do 1910r. stacjonował w Janowie Lubelskim.
9 i 15 pułk kozaków dońskich wchodził w skład 1 DKD w Zamościu, więc dzieje tych dwóch formacji na pewno się łączą.
Gdyby ktoś miał namiary na jakieś ciekawe i dość szczegółowe opracowanie na temat tej jednostki to proszę o komentarz.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie