Skocz do zawartości

Groby polskich lotników - Wrzesień 39.


315-PK

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie wielu forumowiczów ogląda czy też może uczestniczy w wyprawach pana A. Sikorskiego, autora programu TV Było nie minęło".
Tak się złożyło, że przed wyemitowaniem audycji o grobie Kpt.pil. T. Sędzielowskiego przejeżdżałem obok tego cmentarza i moją uwagę zwrócił krzyż na mogile usytuowanej blisko cmentarnego parkanu.
Oto on w całej okazałości.



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 23:19 04-01-2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z widocznymi śladami po przestrzelinach.
Dla niezorientowanych dodam, że jest to część konstrukcyjna płata - dźwigar - P-11c na której zginął kpt. Sędzielowski.



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 23:17 04-01-2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po upływie miesiąca, dwóch jadąc powtórnie przez tamte okolice zamarłem nie widząc znajomego krzyża. Pierwsza myśl to, że został skradziony jako, że w międzyczasie był emitowany program o tym miejscu. Po wejściu i przeczytaniu tabliczki uspokoiłem się choć dopiero następny program z cyklu Było nie minęło" całkowicie rozwiał moje obawy. Krzyż został zabrany do renowacji.
Jako autor tematu o tym krzyżu na jednym z bratnich for dostaję dużo listów z sugestią aby zaapelować do osób dokonujących tej renowacji, że miejsce tego unikatu powinno być w Muzeum Lotnictwa a na miejscu pochówku postawić ładny stylizowany pomniczek.
Pomysł ten podyktowany jest obawą, że może on długo nie postać po tej publicznej nobilitacji. Albo zainteresują się nim złomiarze albo kolekcjonerzy".
W związku z powyższym mam prośbę aby wszyscy którym zależy na zachowaniu tego cennego przedmiotu pisali na znany wszystkim adres podawany zawsze po emisji programu Było nie minęło" lub poprzez stronę internetową TVP Info.
Pozdrawiam




Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 23:18 04-01-2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolilem sobie poedytowac watek - mam nadzieje, ze wszystko ok?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki voytas.
Co ja się nakombinowałem przy ich wielkości. Dziwne, że zmniejszone do 800x600 pikseli nie chciały wejść )-:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konserwacji krzyż może trafić do muzeum, ale w miejscu oryginału powinna stanąć wierna kopia. Trzeba uszanować okolicznych mieszkańców, którzy ten pomnik zrobili i o niego dbają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, krzyż raczej powinien pozostać na cmentarzu, aktualnie jest remontowany dzięki zaangażowaniu p A.Sikorskiego i ekipy Było nie minęło, remont finansowo wspomagają władze lokalne. Słyszałem też, że krzyż z cmentarza ten ze zdjęć ma być postawiony w miejscu katastrofy samolotu, a na cmentarzu ma powstać nowy pomnik, wspólny dla pilota i dla leżącego obok sapera poległego w 1945 r. A teraz mam prośbę : czy ktoś wie jak zdobyć odcinek Było nie minęło o kpt.Sędzielowskim ale ten poprzedni? nie wiem kiedy kręcony ale w ostatnim który pokazywał demontaż krzyża pojawiły się wypowiedzi mieszkańców wsi Zamość podpisane 2003 rok, więc może wtedy emitowany był?
Zależy mi bardzo bowiem tak się składa że pracuję w gimnazjum w tej wsi, nad którą zginął kpt.Sędzielowski, z okien szkoły widać miejsce w którym upadł samolot, brat dziadka jednego z moich uczniów był jednym z pierwszych ludzi przy rozbitym samolocie i on identyfikował lotnika na podstawie dokumentów i z sołtysem wsi spisywał protokół, prawdopodobnie on również był pomysłodawcą wykonania krzyża z elementu samolotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością donoszę, że w dniu 19 września 2010 r. odsłonięto podczas uroczystej mszy nowy pomnik na grobie kpt. Sędzielowskiego i pochowanego tu również nieznanego sapera LWP. Gimnazjum w Wólce Zamojskiej zostało nadane imię kpt. Sędzielowskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie