Skocz do zawartości

Przbicie się 28pSK pod Kęblinami - inscenizacja 13.IX.2009 pod Łodzią


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

W minioną niedzielę, 13 września na poligonie Jeżewo na parę kilometrów na północ od Łodzi odbyła się inscenizacja historyczna nawiązująca do nocnej walki 28 pułku Strzelców Kaniowskich z 7/8 września 1939 roku pod pobliskimi Kęlbinami. Była to druga odsłona tej inscenizacji, poprzednia odbyła się w 2006 roku.

Z relacji ppłk w st. spocz. Lucjana Zielińskiego:
W odwrocie 28 pułk Strzelców Kaniowskich opóźnia wroga pod Puczniewem (6.IX.39), pod lasem Lućmierz (7.IX.39), walczy w nocy 7/8.IX.39 z zagradzającym mu drogę oddziałem zmotoryzowanym pod Kęblinami (zachód Stryków). Bój nocny pod Kęblinami był dla pułku tragiczny w skutkach. Giną bohaterscy dowódcy mjr Korczewski, por. Górnicki. Wszyscy dowódcy kompanii I batalionu są ranni. Wielu innych oficerów (z całego pułku), podchorążych, podoficerów i strzelców, zaległo w polu, ciężej lub lżej rannych. Niektóre plutony w nocy w lesie ulegają rozproszeniu, gubią się. Jednak pułk nie ulega rozbiciu, zbiera się i maszeruje przez Głowno, Łowicz, Nieborów, Błonie, przechodzi przez Warszawę do rejonu Otwocka."

Organizatorami inscenizacji byli m.in: Jednostka Wojskowa Nr 4474 w Zgierzu, Urząd Miasta Zgierza, Urząd Gminy Zgierz oraz Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy". W trakcie inscenizacji w rolę żołnierzy niemieckich wcielili się członkowie Żelaznego Orła".

Patronatem imprezy:
– Marszałek Województwa Łódzkiego
– Starosta Zgierski

W tym samym dniu uroczyste warty współczesnych zrekonstruowanych sylwetek żołnierzy 28pSK stanęły na Cmentarzu w Białej i pod obeliskiem w Kęblinach.

Więcej zdjęć (póki co niewiele ale sukcesywnie dorzucimy):
http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/inscenizacja-walk-28psk-pod-keblinami-niedziela-13-ix-09,2190.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęcia Macieja Brachy:
http://picasaweb.google.pl/maciekrubacha

Widać też elementy wystawy statycznej ze sprzętem WP z lat powojennych. Stąd Gazy, armaty, a także pojedyncze przebrane w mundury z innych okresów osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie