Skocz do zawartości

W Chorzowie odkopią schron


jagmin

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna sprawa. W Chorzowie będą więc dwa wyremontowane schrony Obszaru Warownego Śląsk"...
Treść artykułu poniżej.

W Chorzowie odkopią schron i pokażą turystom
Jacek Madeja

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,6978461,W_Chorzowie_odkopia_schron_i_pokaza_turystom.html

2009-08-29, ostatnia aktualizacja 2009-08-29 07:17
Wkrótce zapomniany chorzowski bunkier zostanie odkopany, a potem zamieniony w muzeum. Schron jest wyjątkowy, bo w 1939 roku tutaj mieścił się sztab dowodzenia górnośląskich fortyfikacji.
Dariusz Pietrucha był już w schronie: - Nie ma tam żadnych drzwi ani metalowych...
O tym, że chorzowskie wzgórze Redena kryje we wnętrzu wyjątkową budowlę, wiedzą tylko nieliczni mieszkańcy miasta. Henryk Mercik, chorzowianin z urodzenia, a od ubiegłego roku miejski konserwator zabytków, o nietypowym obiekcie dowiedział się dopiero od ludzi ze Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium". To pasjonaci, którzy od kilkunastu lat opiekują się unikatowym górnośląskim pasem umocnień.
- Obszar Warowny Śląsk" to największa linia obronna, która powstała w II Rzeczpospolitej. Rozciąga się na długości 60 kilometrów od Przeczyc aż po Tychy, wzdłuż ówczesnej granicy. Jednak sztab dowodzenia ze względów bezpieczeństwa musiał być oddalony o kilka kilometrów. Dlatego wybrano chorzowskie wzgórze Redena - opowiada Dariusz Pietrucha, szef stowarzyszenia.
Jak dodaje Pietrucha, budowa i działanie schronu były otoczone najwyższą tajemnicą. Dziś wiemy, że pod ziemią znajdują się dwie kondygnacje pomieszczeń z oddzielną klatką schodową. Wśród nich była m.in. izba łączności, pokój oficerski, centrala telefoniczna i specjalne pomieszczenie, w którym żołnierze odpoczywali. Schron był gazoszczelny, miał własną maszynownię i agregat prądotwórczy. W czasie okupacji Niemcy przerobili go w schron przeciwlotniczy. Po wojnie stał opuszczony, a w latach 90. wprowadzili się do niego bezdomni. W końcu wejście zostało zamurowane i zasypane. Pasjonaci z Pro Fortalicium odkopali je przed rokiem i spenetrowali wnętrza. - Wszystko jest strasznie zaśmiecone. Nie ma też żadnych drzwi ani metalowych elementów, ale ściany są w doskonałym stanie - podkreśla Pietrucha.
W tym roku na odkopanie schronu chorzowskie biuro miejskiego konserwatora zabytków przeznaczyło 20 tys. zł. Wycięto już drzewa, które wyrosły na przysypanej ziemią betonowej skorupie. Prace ziemne rozpoczną się we wrześniu: robotnicy odsłonią wejście i front budowli. - To dopiero początek prac związanych z rewitalizacją schronu - zapewnia Mercik. - W kolejnym roku zajmiemy się wnętrzami. Pierwsi turyści będą mogli zwiedzać schron za trzy lata. Urządzimy tu muzeum. Porozumieliśmy się już ze stowarzyszeniem Pro Fortalicium, które je poprowadzi - dodaje.
Co będzie można zobaczyć w chorzowskim schronie-muzeum? - Chcemy odtworzyć niektóre pomieszczenia, a reszta będzie doskonałym miejscem na muzeum poświęcone historii całego Obszaru Warownego Śląsk" i działaniom wojennym w tym rejonie - mówi Pietrucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
W ostatnim odkrywcy pojawił się ciekawy artykuł na temat otwarcia" tego schronu dla wszystkich.

A w necie jeszcze ciekawszy komentarz tego artykułu:
http://www.profort.org.pl/index.php?cmd=wysw_news&id=572
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Medialne relacje z otwarcia obiektu:

http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/27-grudnia-1830/9522314 (od 00:16:35)

http://www.tvs.pl/42533,zobacz_jak_wyglada_chorzowski_schron_dowodzenia.html

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/727853,w-chorzowie-otwarto-jedyny-na-slasku-schron-dowodzenia,id,t.html?cookie=1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie