Mikesz64 Posted July 12, 2009 Author Posted July 12, 2009 Chciałbym rozpocząć wątek dotyczący walk powietrznych we wrześniu 1939 roku. Oczywiście pojawia się ten temat w wielu dyskusjach ale może uda się dopasować nam wspólnie walkę powietrzną, straty polskie i niemieckie, może wiadomo co stało się z pilotami i maszynami polskimi i niemieckimi po takiej walce. Jest też sporo zdjęć wraków więc może dopasujemy je do poszczególnych strać powietrznych. Liczę na rzetelną dyskusję oparta o fakty i źródła. Na początek rzucę temat walki powietrznej w dniu 5.09 około godziny 14:00 w rejonie Zakroczymia. Partol 112 eskadry zauważył w sektorze 6 dwie grupy Ju-87 i Dornierów, z osłoną Me-109. ”Mimo strat Polacy nie rezygnują i nacierają na ostatnią trójkę Junkersów. Atak udaje się. Jeden z bombowców wypada z szyku i gwałtownie sunie ku ziemi. Nie było czasu śledzić jego dalszego losu, a zestrzelenie było pewne, bo znowu pojawiają się Messerschmity...”A teraz pytanie:Samolot ten zestrzelił dowódca 112 eskadry: kpt.pil Tadeusz Opulski. Czy ktoś coś wie o tej walce i o tym samolocie niemieckim?Dzień później 6.09 Opulski brał udział w kolejnej bitwie powietrznej w okolicach Dworca Zachodniego nad Warszawą – i po tej bitwie jego „2” PZL P11c została „skasowana” gdyż miała tyle uszkodzeń ze nie nadawała się już do lotu.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.