Skocz do zawartości

Piknik Historyczny w Warszawie


brodaamor

Rekomendowane odpowiedzi

III Piknik Historyczny
Niesamowite atrakcje. Dzień pełen emocji. Wirtualne przenosiny w lata 80. i 90. gdy odradzała się wolna Polska. Najnowsza historia naszego kraju - dla dzieci i dorosłych. Zabytkowe auta i papamobile. To wszystko i o wiele więcej na III Pikniku Historycznym przygotowanym przez Muzeum Historii Polski w 20. rocznicę czerwcowych wyborów do Sejmu i Senatu.

Na zakończenie III Pikniku historycznego zagra jazzowy wirtuoz - Michał Urbaniak, któremu towarzyszyć będą wybitni muzycy, tworzący z nim znany na świecie zespół Urbanator oraz orkiestra krakowskiej Akademii Muzycznej.
6 czerwca 2009 r., godz. 11-21.00
Warszawa, park im. Rydza-Śmigłego
(Ogrody Frascati, ul. Rozbrat)
RAMOWY PROGRAM III PIKNIKU HISTORYCZNEGO
11:00-19.00
Przestrzenna gra edukacyjna zapewni dużą dawkę wrażeń i radości, a przy okazji wiedzy na temat historii ostatnich 20 lat wolnej Polski. Doskonała lekcja historii i zabawa dla całej rodziny!
79-89 droga do Senatu". Jak zrobić tygodniowe zakupy, kiedy w sklepach są tylko puste półki? Czy wznoszenie kościoła to prosta sprawa? Gdzie była druga brama stoczni? Czy łatwo ogarnąć strajk? Karykatura - oficjalna czy z drugiego obiegu? Co można było napisać, a czego nie? Jak przeszkadzano Polakom w spotkaniach z papieżem? Dwa miasta, dwie Europy - która Wschodnia, która Zachodnia? Kto, gdzie siedział podczas obrad Okrągłego Stołu?

Gra 79-89 droga do Senatu" pomoże odpowiedzieć na te pytania. Dekada 1979-1989 zmieniła Polskę i Polaków. Choć działo się to zaledwie dwadzieścia lat temu, a świadkowie tamtych wydarzeń cały czas przechadzają się po ulicach, wiedza o tym czym był PRL nadal opiera się głównie na stereotypach.
Gra przenosi uczestnika w centrum wydarzeń - znane twarze, pojawiające się w dawnych kontekstach, znane miejsce w innych okolicznościach i na pozór proste czynności, jak zakupy, czy budowa według projektu stające się uciążliwym problemem.
9 spojrzeń na historię dekady i droga do Okrągłego Stołu, a później do wolnej Polski, której jednym z symboli stał się Senat. Cała gra kończy się właśnie głosowaniem w Senacie (w sali posiedzeń Senatu, przy użyciu senackiego systemu głosowań). W grze mogą wziąć udział wszyscy, włączyć się do zabawy o każdej porze oraz wygrać nagrody w konkursie historycznym Banku Zachodniego WBK S. A. Przewidujemy, iż w tegorocznej edycji gry weźmie udział około 5 tys. osób! Całość gry trwa ok. 1 godziny.

Multimedialny namiot Muzeum Historii Polski, w którym zaprezentujemy nowoczesne techniki wystawiennicze na miarę XXI wieku!
W multimedialnym namiocie MHP o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych będzie można poznać nowoczesne metody wystawiennicze. Goście będą mogli obejrzeć wizualizację Pawilonu Polskiego z Wystawy Paryskiej z 1925 roku, tzw. Stół sztabowy", czy też wykonać wirtualny lot nad dawnym lotniskiem mokotowskim. Można będzie również zobaczyć muzealia zamknięte w świecie 3D. Te muzealia?", to modele 3D elementów zbroi husarskiej które wyświetlą się po podstawieniu" pod komputerowy czytnik specjalnego znacznika otrzymywanego przy wejściu. Jest ich kilkanaście rodzajów, a więc zabawa przednia gwarantowana. Organizatorzy zaproszą również do wzięcia udziału w specjalnym quizie z nagrodami!
Namiot Senatu, w którym będzie można wybrać najważniejsze dla ustroju Polski wydarzenie z lat 1989 - 2009.
Festiwal instytucji historyczno-kulturalnych (Festiwal Muzealny) to oferta edukacyjna i prezentacje najciekawszych muzeów z całej Polski. Warszawiacy będą mieli niecodzienną okazję odwiedzić ok. 40 placówek w 1 dzień!
Będzie można, też obejrzeć zabytkowe auta z epoki - m.in. papamobile star papieża Jana Pawła II czy peugot 604 (pancerne auto gen W. Jaruzelskiego).

1.Muzeum Historii Polski w Warszawie
2.Senat RP
3.Bank Zachodni WBK
4.Agencja Fotograficzna East News, Warszawa
5.Biuro Edukacji Publicznej IPN, Warszawa
6.Bułgarski Instytut Kultury, Warszawa
7.Dom Wydawniczy Bellona
8.Fundacja Polonia ? Ruthenia, Warszawa
9.Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Warszawa
10.Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
11.Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa
12.Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, Konstancin Jeziorna
13.Muzeum Historii Miasta Łodzi
14.Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Warszawa
15.Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy
16.Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Ostrowiec Świętokrzyski
17.Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku
18.Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
19.Muzeum Karykatury, Warszawa
20.Muzeum Literatury, Warszawa
21.Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Warszawa
22.Muzeum Miasta Gdyni
23.Muzeum Niepodległości, Warszawa
24.Muzeum Papiernictwa, Duszniki Zdrój
25.Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gniezno
26.Muzeum Regionalne w Wągrowcu
27.Muzeum Rolnictwa, Ciechanowiec
28.Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, Ziębice
29.Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków
30.Muzeum w Chorzowie
31.Muzeum Walk Niepodległościowych, Poznań
32.Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn
33.Muzeum Wsi Radomskiej
34.Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
35.Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Włocławek
36.Muzeum Ziemi Pałuckiej, Żnin
37.Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
38.Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Warszawa
39.Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Warszawa
40.Wydawnictwo DiG
41.Wydawnictwo W.A.B
42.Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego

18:00-19.30
Zwieńczeniem III Pikniku Historycznego będzie występ światowej klasy muzyka jazzowego Michała Urbaniaka wraz z orkiestrą.

WSTĘP WOLNY!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie