Jump to content

Straty ludności polskiej w czasie II WŚ


marcopolis

Recommended Posts

Wkrótce po zakończeniu II WŚ obliczono niezwykle dokładnie że Polska w wyniku wojny z Niemcami straciła 6000028 obywateli.Ciekawi mnie kto to obliczył i na jakich podstawach.Nasuwa się wiele pytań czy straty zadane przez Sowietów i UPA przypisano Niemcom, jak potraktowano Polaków którzy nie wrócili do Polski z ZSRR bądz z Europy Zach. Jak można było z taką dokładnością ustalić liczbę skoro do dziś straty ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim szacuje się na 150 000 - 200 000 osób, a liczba zamordowanych np w Oświęcimiu wielokrotnie ulegała zmianie. Natomiast strat ogólnych jeśli się nie mylę nikt nigdy nie korygował.
Link to comment
Share on other sites

Z czystym sumieniem mozna jedynie stwierdzic, ze nie wiadomo. Nikt tego powaznie nie badal i nie liczyl. Wszelakie opracowania i wyliczenia, w wiekszosci sa skarzone propaganda.
Szacuje sie, ze na terenie Polski w 1939 roku zamieszkiwalo niecale 36 milionow osob. Pierwszy spis po wojnie zanotowal niecale 24 miliony osob. Stad mozna powiedziec, ze straty Polski wyniosly okolo 12 milionow osob. Mniej wiecej polowa zginela, mniej wiecej polowa zostala przesiedlona (Niemcy, Ukraincy, Bialorusini i inni) lub/i pozostala poza granicami Polski (Ukraincy, Bialorusini i Polacy).
Z racji tego, ze kiedys sie tym zajmowalem (po amamtorsku oczywiscie), moge stwierdzic, ze wszelkie szacunki dotyczace strat obywateli polskich w czasie II wojny swiatowej maja dokladnosc plus minus 100.000 osob.
Pierwsze opracowanie tego typu sporzadzone po wojnie dostepne jest tu:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=68987&from=&dirids=1&ver_id=1265393&lp=1&QI=74B028457833A8AD565DB2E1AD872A2B-1
lub http://tinyurl.com/o2yywk
W tym kontekscie, istotne jest to do czego nawolywal sp profesor Wieczorkiewicz, zeby historie Polski w XX wieku napisac od nowa.
Tu jest wywiad z profesorem na ten tamat:
http://www.rp.pl/artykul/61991,283042_Napiszmy__historie_Polski_od_nowa__czesc_1_.html
http://www.rp.pl/artykul/107684,283043.html

Pozdrawiam serdecznie i amatorsko.

ksiezyc_nad_gieesem ...
Link to comment
Share on other sites

ikt tego poważnie nie badał i nie liczył",masz rację (księżyc nad gieesem),choć zginęło pond 6 milionów Polaków to w naszym kraju gloryfikuje się zagładę innych narodów(każdy wie o co chodzi,o jaki naród).
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information