Jump to content

90 rocznica powstania 2psw


Recommended Posts

W dniu 15 marca we Wronkach Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „HISTORICA” zorganizowało obchody 90. Rocznicy powstania 2 pułku strzelców wielkopolskich. W ramach uroczystości odtworzono w tym samym miejscu i w takim samym wystroju Mszę Św. polową z przysięgą żołnierzy I Batalionu 2psw. Miejsce te odtworzono na podstawie zachowanej, oryginalnej fotografii. Budynki zostały niezmienione od 90 lat a jedynie inne zorganizowanie placu utrudniało odpowiednie ustawienie. Uroczystość dokładnie odpowiadała relacji, która ukazała się w Dzienniku Poznańskim nr 82 z 8.04.1919 r. Następnie przemaszerowano pod pomnik gdzie uroczyście wciągnięto flagę państwową na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego, odbył się apel poległych, złożono kwiaty pod pomnikiem a zasłużeni członkowie WSH”HISTORICA” otrzymali brązowe Odznaki honorowe za kultywowanie pamięci o 56pp. Następnie odbyła się defilada ulicami miasta. W czasie kiedy rekonstruktorzy odtwarzający żołnierzy Armii Wielkopolskiej defilowali w Muzeum Regionalnym otwarto wystawę „2psw/56pp – pamiętając o historii”. Następnym punktem programu była inscenizacja zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich szkoły zajętej przez Prusaków. Na zakończenie odbył się obiad żołnierski z tradycyjną grochówką i orężadą z butelek i skrzynki pamiętającej odtwarzane czasy. W czasie obiadu odbywała się prelekcja dotycząca historii 2 psw a dodatkową atrakcją było atelier zorganizowane w starym stylu, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie stylizowane na rok 1919.
W obchodach wzięło udział ponad 80 umundurowanych osób. Byli to członkowie:
WSH „HISTORICA”
GR „SALAMANDRA”
WGMH „WIARUS”
SGRH przy Gimnazjum im. Kawalerii Polskiej w Suszu,
GRH 7DAK,
Grupa uczniów z Krotoszyna,
Grupa uczniów z Obrzycka
oraz osoby nie zrzeszone.
Wykorzystywane w obchodach umundurowanie zostało z pietyzmem uzupełnione o elementy charakterystyczne dla Wojsk Wielkopolskich. Były to biało-czerwone wstążki na kołnierzach, odznaki stopni na rękawach oraz czapki rogatywki z odznakami stopni i elementami charakterystycznymi dla oficerów. Kołnierze niektórych kurtek przyozdobiono metalowymi „2” charakterystycznymi dla 2 pułku strzelców wielkopolskich.
Wojsko wspierała sekcja perkusyjna w mundurach z tego okresu defilująca wraz z żołnierzami.
Przemarsz tak dużej ilości rekonstruktorów w karnych czwórkach prowadzonych przez dowódcę i poczet sztandarowy wzbudził niekłamany zachwyt oglądających to widowisko.

Foto na stronach:
www.wshhistorica.org.pl
http://urgur.fotolog.pl/
www.owb.prv.pl

Dariusz Roszak
WSH”HISTORICA”

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information