Skocz do zawartości

skórzany kombinezon czołgisty


bosniak

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
witam serdecznie. potrzebuje wszelich informacji na temat takiego umundurowania załóg wozów bojowych
-jakie oporzadzenie noszono i czy noszono jakies oporzadzenie na
kombinezonie
-do którego roku stosowano hełm z tworzywa sztucznego
-spodnie były wpuszczane do butów czy wypuszczane na zawnatrz buta

fotki mile widziane
z góry dziekuje za pomoc
Napisano
Zwrot kombinezon to przesada jest to 2 częściowy komplet spodnie i kurtka noszono go w latach 60 i na początku lat 70 (ciekawostka górna kieszeń kurtki ta z skośną klapą jest przeznaczona na pistolet TT). Nogawki spodni były najczęściej jak wynika z posiadanych przez mnie zdjęć wypuszczone na opinacz butów. Oporządzenie sprawdzę jeszcze w domu podoficerowie na pewno nosili pas z bronią krótką. Na 100% później tzn. lata 70-80 po wprowadzeniu Raka na pasie kabura z PM-63 i ładownica z magazynkami i sprzętem do czyszczenia. Inni żołnierze którzy nosili ten komplet umundurowania a nie koniecznie byli czołgistami nosili także maskę przeciw gazową. Hełmy czołgowe HCK-65 i HCK-62 jak wynika z zdjęć były używane sporadycznie (raczej nie weszły do powszechnego użycia) największe ich nasycenie wystąpiło na defiladzie 1000- lecia państwa polskiego.
Napisano
Tak troszkę powinienem mieć w albumach z lat 60. Wieczorkiem poskanuje ewentualnie pstryknę fotki o ile skleroza nie przeprowadzi nagłego ataku na moja głowę..
:)
Napisano

„podczas wojny niemieckie były czarne, chyba z materiału i ze skóry, ruskie były zielone, szare”
–OJ KOLEGA PRZYWALIŁ NICZYM DZIK W SOSNE ....................
wracając do tematu czyli umundurowania polskich czołgistów z lat 60-70

Napisano

na poprzedniej fotce jak widać na gnojedepy cieżko wcisnąć nogawkę :)
Dodatkowo mały misz-masz jeśli o komplety mundurowe.

Napisano
wiecej fotek nie dam rady poskanować bo mi sie albumy porozpadają i skaner rozsypie:)
- pozdrawiam - LWP-Lódź
Napisano
wielkie dzieki za fotki, sa super!!
znasz jakas ciekawa barwna literature na ten temat??
faktyczne widac na fotografiach ze inne pododdziały tez miały na stanie takie mundury.

a czy mozesz nieskanowac albumu tylko porobic fotki??

gdzies kiedys wdziałem fotke zołnierza ubranego w taki mundur ale w butach saperkach brazowych lakierowanych masz takie informacje??
Napisano

Z kolorowymi fotkami będzie bida, albumy z lat 60 są czarnobiałe. Co do tych butów, były to saperki czy butki oficerskie (szersza czy węższa cholewa; mniejszy lub większy połysk)? Z kolorków - tak naszych dekli widziały obce armie.

Napisano
Te kołnierze z „futerka” są to kołnierze podpinek do bechateksów którymi zimą żołnierze docieplali swoje kurtki oczywiście spotyka się tez fotki żołnierzy ubrany po prostu w bechatki w deszczyk ale to rzadsze przypadki.
Co do używania umundurowania specjalnego w postaci tego kompletu skórzanego nosili go też żołnierze z obsługi samobieżnej artylerii rakietowej i klasycznej.
Napisano
luźne nawiązanie do tematu
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=cckRjkPLPQw
fragmenty z manewrów tarcza 76
Napisano
rzeczywiscie lużne potraktowanie tematu -film niby z manewrów z 76 roku ale faktycznie sa tam pomieszane filmy z lat szesdziesiątych i siedemdziesiątych niemcy z dederu robia chyba także za członków PSZ LWP

w 1976 roku w manewrach tarcza 76 nie brały juz udziału transportery opancerzone SKOT oraz czołgi pływjące PT 76-bo juz przeszły do lamusa -jednostki pierwszoliniowe nie miały juz ich na stanie oprócz wozów dowodzenia które jednak pozostały na Skotach -podstawowym transporterem opancerzonym był gąsienicowy BWP . tetetki też juz raczej przeszły do historii

co do kombinezonu skórzanego czołgistów to nie przypominam sobie bym kiedykolwiek taki widział w latach siedemdziesiątych które w całości spedziłem w LWP
powszechnym strojem czołgistów był czarny dwuczęsciowy kombinezon wykonany z jakby grubego ortalionu który oni nazywali deszczykiem- z daleka mógł wyglądać jak skóra ale nią nie był
Napisano
Możesz opisać dokładniej np. krój tego kompletu dla czołgistów bo troszkę tych mundurków widziałem co weszły po komplecie skórzanym ale tamte co weszły w latach 70-80 to były z tkaniny i raczej się nie błyszczały, ani nie przypominały tego przez ciebie opisywanego.
Co wycofywania sprzętu z 1 linii gadanie, starzenie się moralne itd. itp. a życie swoje:
Stan uzbrojenia 7 łużyckiej brygady obrony wybrzeża na dzień 31.12.1990 czołgi pływające PT-76 – 58 szt. PT-76 raczej cieczko było zastąpić czymś innym wiec nawet w takiej jednostce jak łużycka były one na stanie. Zresztą co tu dużo gadać w 74r wycofano z 7 łużyckiej T55/T54A a dostali od innych właśnie PT-76 (i w ten sposób powstał 11 batalion czołgów pływających). Co do TT wymiana uzbrojenia wcale nie postępuje nigdy tak szybko TT występują niekiedy na pasach żołnierzy w latach 80. Tak samo jak inne uzbrojenie; PPS na stanie łącznościowców i gości z pelotki w połowie lat 80. Zresztą co tu dużo gadać w latach osiemdziesiątych podczas jakiś zamieszek na wybrzeżu znajomy widział pododdział z jakiejś zapomnianej jednostki który na ulicę wyszedł z PM wz. 41 i rkm DP.
Napisano
Witam, zrobię małą uwagę do postu wyżej. Wymiana SKOTÓW na BWP w latach 70-tych była żadkością, w Armii Czerwonej BWP wszedł do służby w 1967 roku. Jednostki pierwszo liniowe prowadziły wymianę dopiero w latach 80-tych, może z wyjątkiem 1 -szej Hollywoodzkiej Dywizji Zmechanizowanej im. T. Kościuszki.
Napisano
a ja wtrace swoje trzy grosze na temat skorzanego kapletu
własnie dzis dostałem informacje z pierwszej reki od człowieka który był czołgistą od roku 1969 do 1992
gosc opowiadał ze takie kaplety w jednostce w Zaganiu zostały wycofane po roku 1980,na ich miejsce wchodziło umundurowanie ortalionowe lub cos podobnego do takiego materiału.
Napisano
ad 076- kroju juz nie pamietam -tym bardziej ze nie służyłem w czołgach

Pisałem o jednostkach pierwszoliniowych a nie o zadupiach z 1/3 stanu osobowego czy jednostkach ochrony pogranicza czy też opl

ad scheller- mylisz się ,nowe wozy BWP zaczeto wprowadzać na poczatku lat siedemdziesiątych - w latach osiemdziesiątych nie prowadzono zadnej modernizacji wojska

czolgi pływajace PT 76 będące w jednostkach liniowych na stanie kompani rozpoznawczych -wycofano z nich na poczatku lat siedemdzisiątych i przekazano do jednostek tyłowych jakimi były zreszta jednostki obrony wybrzeża -bo nikt przy zdrowych zmysłach nie myslał atakować nas od morza a jedynym osiągnięciem bojowym" tychże jednostek był grudzień 70 roku na Wybrzeżu - zreszta tak jak napisaliście funkcjonowało tam uzbrojenie iście muzealne (np RKM D)

W jednostkach liniowych rozpoznawczych Pety zastapione zostały przez BRDM 1 i BRDM 2 (BTR-y wycofano jeszcze w latach sześdziesiątych )

W 1977 roku na uzbrojenie weszły Gożdziki i czołgi T 76

W pierwszej kolejności wymieniano uzbrojenie dywizji w Opolu Żaganiu Gubinie i Szczecinie - żółte otoki dostawały nowy pokazowo efekciarski sprzet w drugiej kolejności
Napisano
Nie zgodzę się z tobą w stwierdzeniu że jednostki 7 łużyckiej były tyłkowe, chyba że to jednostki tyłowe Polska właśnie wystawiała do udziału w wszelakich manewrach Układu Warszawskiego w których jak sam twierdziłeś maiły brać udział właśnie te najlepiej wyposażone jednostki w całym naszym LWP.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie