Skocz do zawartości

Umocnienia Twierdzy Brzeskiej do 1945roku


XaXers

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Przed rozpoczęciem wojny w twierdzy brzeskiej stacjonowało 7 batalionów piechoty, 1 batalion rozpoznawczy, artyleria, części wojsk pogranicza, części 42 dywizji piechoty wchodzącej w skład XXVIII Korpusu Piechoty 4 Armii, ponadto części 33 pułku inżynieryjnego, części 132 batalionu konwojów NKWD oraz sztaby. Łącznie siły sowieckie liczyły 7-8 tysięcy ludzi, nie licząc znajdującej się na terenie twierdzy grupy około 300 członków rodzin żołnierzy.

  • 1 month later...
Napisano
Witam
Bardzo ładny opis - z jakiejś książki, czy z opowiadań?
Słyszałem od starszych ludzi, że forty te były połączone z Twierdzą Brześć podziemnym tunelem przechodzącym pod rzeką Bug - ale czy to prawda, czy fikcja nie wiem. W każdym razie chodząc po nich można odnieść takie wrażenie. Niektóre tunele schodzą dość szybko w dół (na znaczą głębokość), lecz dalej zalane są wodą i nici z dalszej wędrówki :-(.
Swą wielkością i dostojnością nadal robią wrażenie.
Pzdr
Napisano
rad777 skąd jesteś? Może wybrali byśmy się wiosną na mały wypad
ja jestem z Chotyłowa.
Wszelkie informacje na temat Twierdzy Brzeskiej pochodzą z internetu.
Napisano
Podobno istniało połączenie z wszystkimi umocnieniami lecz pewnie z nadchodzącym rokiem 45 zostały wysadzone<niczego nie da się zniszczyć do końca>
Napisano
legęda głosi że jeszcze w 1980- 1995 było przejście pod rzeką . ale to tylko legęda.kolega XaXers jak chcesz to na mejla jakiś kontakt podaj.
Napisano
Przejścia nie było w latach 80 wszystkie tunele były zalane<moje twierdzenie>
Pomyśl ile fantów było w tych tunelach.Robimy jabla podwodnego i szukamy<to tylko moje marzenia>
  • 2 months later...
Napisano

Czy to jest wejście do tego ukrytego przejścia tego nie wiem, ale wiem na pewno że ktoś musiał się sporo natrudzić aby zamurować przejście do tej pustej komory za ścianą, pytanie tylko w JAKIM CELU ?

Napisano
ta ściana jak sądze ma około 1.5 metra żeby zrobić to zdjęcie włożyłem rękę do samego ramienia jak widać mimo to nie sięgnąłem do samego końca. Najciekawsze jest to, że na powierzchni, (w miejscu gdzie znajduje się ściana) nie ma nic równiutki teren, żadnych wejść czy budowli. Z moich oględzin wynika, że choć wygląda na dojść starą na pewno powstała dużo później niż korytarze podziemne, widać to gołym okiem inny cement żwir i sposób wykonania. A co ciekawsze o tym miejscu dowiedziałem się będąc na zamojszczyźnie i pewnego dnia postanowiłem to sprawdzić i jak się okazało historia o zamurowanym korytarzu jest prawdziwa. Reszta historii którą usłyszałem również jest niezwykle ciekawa i bardzo pobudzająca wyobraźnie.
Napisano

Xaxers napisał, że W skład zespołu fortecznego na terenie obecnej gminy Terespol wchodziło w sumie 31 obiektów (forty, dzieła międzyfortowe, baterie, wały międzyfortowe, drogi rokadowe).
Prawie poprawnie ale nie do końca bo prawda jest taka: W okolicach Terespola zachowało się 35 obiektów, w tym pięć monumentalnych fortów.
Również do tego wykazu mam pewne uwagi bo jest w nim parę błędów.



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 22:59 04-05-2011

  • 2 months later...
Napisano
to nie sa fragmety fortow tylko starego osiedla ...na tym terenie znajdowało sie dość spore osiedle dla pilotów z lotniska ...dość jest to widoczne na okolicznych polach kazdy krzaczek na polu to pozostałości po dudowlach...pozdrawiam
Napisano

Kolego Twierdza Brześć składała się z wielu fortów nie tylko betonowych, ale również małych pomocniczych fortów ziemnych, takich fortów ziemnych wokół Terespola jest bardzo wiele. Na zdkęciach które zamieściłem widać chyba dokładnie kształt budowli ziemnej a nie ruiny domu. Po za tym kto buduje dom w rejonie bagiennym lub podmokniętym? O tym ,że w Małaszewiczach było osiedle dla personelu bazy wiem, ale akurta ta budowla jest fortem Twierdzy Brzeskiej.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie