Skocz do zawartości

kobieta - żołnierz 40pp prosze o pomoc


Kobieras39

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
witam dzis widziałem zdjecie kobiety instruktorki pw z krzyzem zasługi , krzyzem niepodleglosci i odznaka pułkowa 40 pp , czy wie ktos moze o kobietach odznaczonych ta odznaka pułkowa?
Napisano
spojrz w zasady nadawania krzyzy ... tam wsio napisane, nie mam pod ręką, ale wydaje mi się że raczej są spore szanse ze w wyjatkowych sytuacjach odznaczenia wojskowe mogli nosic rozwniez cywile ...
Napisano
Jak pisałem, nie mam pod ręka odpowiedniej literatury, więc z netu. Krzyż niepodległości i Krzyż zasługi spokojnie mogłybyć nadawane cywilom,

---------------------------------------
Krzyż Niepodległości i Medal Niepodległości:

Krzyż i Medal Niepodległości zostały ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 roku o Krzyżu i Medalu Niepodległości, w celu odznaczenia osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918 – 1921, z wyjątkiem wojny polsko–rosyjskiej na obszarze Polski". W drodze późniejszej nowelizacji, mógł być także nadawany dla osób, które zasłużyły się czynnie: w okresie walk powstańczych o wyzwolenie w roku 1938 Śląska Cieszyńskiego za Olzą" (tzn. podczas zajęcia czeskiego Zaolzia).

Uczestnikom walk z bronią w ręku o niepodległość Ojczyzny przed I wojną światową lub poza szeregami armii, względnie osobom które takimi walkami kierowały, mógł być przyznany Krzyż Niepodległości z Mieczami.

Odznaczenie posiadało trzy klasy:

* Krzyż Niepodległości z Mieczami
* Krzyż Niepodległości
* Medal Niepodległości.
----------------------------------

Krzyż Zasługi początkowo był najwyższym odznaczeniem dla osób cywilnych, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wyróżniły się w pracy dla kraju i społeczeństwa, spełniając czyny wychodzące poza zakres ich codziennych obowiązków.

Pierwotnie w każdym stopniu mógł być przyznawany tej samej osobie czterokrotnie, jednak w odstępach czasu nie krótszych niż jeden rok. Przy kolejnym nadaniu Krzyża Zasługi na wstążkę nakładane były metalowe okucia w formie listewki. Złoty Krzyż Zasługi nadawał Prezydent RP na wniosek prezesa Rady Ministrów, na podstawie wniosków poszczególnych ministrów. Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi nadawał Prezes Rady Ministrów, także na podstawie wniosków poszczególnych ministrów.

Pierwsza zbiorowa dekoracja Krzyżem Zasługi odbyła się z okazji piątej rocznicy odzyskania niepodległości, w dniu święta narodowego 11 listopada 1923 roku. Rozdano wówczas 27 Krzyży Srebrnych i 41 Krzyży Brązowych. Kolejne zbiorowe nadanie miało miejsce na początku 1924 roku, a trzecie w dniu 15 marca 1924 roku. Uhonorowanym Krzyżem Zasługi przysługiwało czynne prawo wyborcze do Senatu.

W 1937 roku określono ścisłe zasady przedstawiania wniosków poszczególnych stopni Krzyża Zasługi, zależnie od posiadanego stopnia służbowego żołnierzy i funkcjonariuszy państwowych, np. do Złotego Krzyża Zasługi mogli być przedstawiani żołnierze w stopniu: marszałek, generał, pułkownik i podpułkownik, a do Srebrnego KZ: major, kapitan, porucznik i podporucznik. Podobne reguły były stosowane do funkcjonariuszy państwowych.

W latach 1923–1939 przyznano 151 034 Krzyże Zasługi. W dwóch ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej liczba nadań Krzyża Zasługi bardzo wzrosła, nadano wówczas 109 252 odznaki , co stanowiło ponad 2/3 wszystkich nadań od 1923 roku.

--------------------
A odznaka pułkowa ? Mogła być doddatkiem dla cywila wyróżnionego właśnie Krzyżem Zasługi i Niepodległości za czyny które po części mogły dotyczyć np. dziejów 40pp.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie