Jump to content

Stanisławów - kopalnia żelaza


Recommended Posts

Witam
Czy ktoś z szanownych kolegów dysponuje informacjami ( przed i powojenne zdjęcia, plany chodników, wydobycie itp.) na temat kopalni żelaza (hematyt) w Stanisławowie (Willmannsdorf) koło Jawora. Szyb znajduje się po prawej stronie jadą do ruin radiostacji. Głęboka betonowa dziura (jakieś 2*3*20-30m) w ziemi przykryta z góry płytą, dookoła resztki budynków kopalnianych (jakieś fundamenty, budynek, studnie. Szyb nie jest zaznaczony na polskich ani niemieckich mapach topograficznych. W sieci znalazłem tylko że pracowali w niej francuscy jeńcy wojenni z 11801 Stalagu VIII A. Za wszystkie informację będę bardzo wdzięczny.

PS. Nie mylić tego szybu z dwoma sąsiednimi chodnikami ( tzw. kopalnia wilcza ) które były już nieczynne przed 2 wojną i są zaznaczone na mapach. Jutro umieszczę fotki.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Witam

Pierwszą informacje znalazłem tu:
http://www.jpr-baryt.zlotoryja.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=7
(pomijam info o paleniu samolotów na odległość itp. bzdury J ).

Dokładniejszą tu (są błędy w nazwach miejscowości i zakładów):
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.pegasusarchive.org/pow/cSt_8A_History6.htm&ei=HFWVSefOIZTA0AXp-viDCg&sa=X&oi=translate&resnum=3&ct=result&prev=/search%3Fq%3D11801%2BStalag%2BVIII%2BA,%26hl%3Dpl%26lr%3D

O kopalni piszą jeszcze tutaj (została zamknięta niby w 1957)
http://www.skps.wroclaw.pl/encyklopedia/index.php5?title=Rosocha

W sieci można znaleźć plany chodników kopalni barytu która mieściła się również w tej miejscowości ale to mnie nie interesuje. Generalnie nie ma w sieci żadnej rzetelnej informacji o kopalni żelaza. Jedyne co mi przychodzi do głowy to sprawdzenie historii kopalni w Państwowym Instytucie Geologicznym.
Link to comment
Share on other sites

tak, masz rację plany barytu to ja wieszałem, nie doczytałem że chodzi ci o żelazo, z linku wynika, że więźniowie pracowali przy odlewni żelaza (?) , ale nie wiesz czy to był jakiś mały zakład przeróbczy np. przy Wilczej, ona tez miala funkcjonować do lat 50-tych, parę słów o historii jest w tomie Pogórze Kaczawskie ze znanej słownikowej serii
Link to comment
Share on other sites

Pozwalam zamieścić sobie fragment mapy z 1941r. w skali 1:25000 z zaznaczona lokalizacją interesującej mnie kopalni (5).
1. Nieczynna sztolnia
2. Nieczynna sztolnia
3. Radiostacja
4. Chata Marianówka
5. Interesująca mnie kopalnia.
O odlewni żelaza nic nie wiem. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information