Jump to content

Chełmsko śląskie - Lubawka


mirmon

Recommended Posts

Własnie wrociłem z tamtego rejonu. Sprzęt miałem ale brak czasu i fatalna pogoda nie pozwoliły pochodzić za bardzo po terenie.
Okolice ciekawe. Stara zabudowa. Wystarczy trochę poczytać o historii regionu i mozna wytypować jakiś ciekawy rejon.
Choćby niedaleko Kamiennej Góry rejon bitwy z 1760roku tzw. pruskie termopile.
powodzenia
Link to comment
Share on other sites

Wiem, że jestem nudny *, monotonny *, monotematyczny *, zarozumiały *, bardziej oczytany w temacie * etc., ale popieram radę kol. 220V i odsyłam w zacisze bibliotek, gdzie można zgłębiać wiedzę nt. przeszłości tych okolic.
Na dzień dobry" polecam książkę lokalnego historyka z Kamiennej Góry, pana Jana Lubienieckiego, pt.  dziejów ziemi kamiennogórskiej" (wydana w 1996 r.). Da Ci ona ogólny obraz historii interesujących Cię okolic. Potem możesz rozwijać swoje badania w wybranym kierunku - np. wojen śląskich (oprócz wspomnianej bitwy z 1760 r., w której zniszczono osłaniający Śląsk korpus gen. Fouque, był jeszcze w dniu 22 V 1745 r. bój pod Kamienną Górą, gdy na wzgórzach pod miastem broniły się przed sześciotysięcznymi siłami austriackimi liczące 2400 żołnierzy oddziały pruskie dowodzone przez pułkownika Winterfeldta). Jeśli interesuje Cię militarne wykorzystanie Przełęczy Lubawskiej na przestrzeni wieków (a było to jedno z 3 najdogodniejszych przejść przez Sudety wiodących ze Śląska do Czech i na odwrót), zajrzyj do niemieckiego miesięcznika Der Wanderer im Riesengebirge", wydawanego przed 1945 r. przez Riesengebirgsverein, gdzie jest artykuł na ten temat.

W Chełmsku Śląskim spędziłem Sylwestra 2007/2008. Pewnego razu z dziewczyną wracaliśmy na stopa z Mieroszowa. Zabrał nas sołtys Chełmska, który m.in. opowiedział nam ciekawe rzeczy o odwrocie wojsk niemieckich przez te okolice w 1945 r.

Możliwością są ogromne - więc działaj!


------------------------------------------------------------
* Niepotrzebne skreślić
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information