Skocz do zawartości

Policja oddaje lufę działka!


Rumburak

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
We wtorek 9 września o 14.00 w komendzie rejonowej Policji Warszawa IV przy ul. Żytniej 36 zostanie przekazany przedstawicielowi Muzeum Wojska Polskiego element działka zabezpieczony przez wolskich policjantów. Lufa posiada dedykację dla majora Tadeusza Zwisłockiego, zięcia prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
5 kwietnia br. wolscy policjanci podczas patrolowania ulicy Miedzianej zauważyli mężczyznę ciągnącego na wózku duży przedmiot. Funkcjonariusze podejrzewając, że może to być broń palna, zabezpieczyli ją, a mężczyznę przesłuchali w charakterze świadka. Okazało się, że legitymowany przechodząc ul. Wawelską zwrócił uwagę na leżący przy śmietniku złom. Postanowił zapakować go na swój wózek i sprzedać. Gdy podążał do punktu skupu na Woli, podeszli do niego policjanci.

Prowadzący sprawę funkcjonariusze zwrócili uwagę na dedykację widniejącą na mocno zardzewiałej lufie. Był tam wygrawerowany napis: Swojemu dowódcy majorowi Sztabu Generalnego Tadeuszowi Zwisłockiemu na pamiątkę wspólnej pracy przy tworzeniu grupy ochotniczej jego imienia. Wdzięczni podkomendni, 1920 Lublin - wrzesień".

więcej: http://www.policja.pl/portal/pol/119/27624/Przekazanie_przedstawicielom_Muzeum_Wojska_Polskiego_elementu_dziala_zabezpieczo.html
Napisano
zauważyli mężczyznę ciągnącego na wózku duży przedmiot. Funkcjonariusze podejrzewając, że może to być broń palna, "
wow
Napisano
Ze strony www.ksp.waw.pl

Dziś o godz. 14:00 w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa IV, przy ul. Żytniej 36 zostanie przekazana przedstawicielowi Muzeum Wojska Polskiego, zabezpieczona przez wolskich policjantów lufa. Element działka posiada dedykację dla majora Tadeusza Zwisłockiego, zięcia prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Wszystkich dziennikarzy serdecznie zapraszamy.

5 kwietnia br. wolscy policjanci podczas patrolowania ulicy Miedzianej zauważyli mężczyznę, ciągnącego na wózku duży przedmiot. Funkcjonariusze podejrzewając, że może to być broń palna, zabezpieczyli ją, a mężczyznę przesłuchali w charakterze świadka. Okazało się, że legitymowany przechodząc ul. Wawelską zwrócił uwagę na leżący przy śmietniku złom. Postanowił zapakować go na swój wózek i sprzedać. Gdy podążął do punktu skupu na Woli, podeszli do niego policjanci.
Prowadzący sprawę funkcjonariusze zwrócili uwagę, na dedykację widniejącą na mocno zardzewiałej lufie o treści: „Swojemu dowódcy majorowi Sztabu Generalnego Tadeuszowi Zwisłockiemu na pamiątkę wspólnej pracy przy tworzeniu grupy ochotniczej jego imienia. Wdzięczni podkomendni, 1920 Lublin – wrzesień”.

Policjanci przypuszczając, że zabezpieczony przedmiot może mieć wartość historyczną skontaktowali się z Dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego, który potwierdził, że zabezpieczona lufa działka z dedykacją, odnosi się do konkretnej osoby i jej działań z okresu walk o odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski.

Major Tadeusz Zwisłocki urodził się w 1889r. Walczył w II Brygadzie, a później w I Brygadzie Legionów Polskich. Był członkiem tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), za działalność, w której odznaczony został krzyżem Virtuti Militari V.kl (nadany 17.05.1922r). Dwukrotnie odznaczony został także Krzyżem Walecznych. Był słuchaczem I kursu Sztabu Generalnego WP (SG) zorganizowanego jeszcze w 1919r, stąd wzmianka o majorze Sztabu Generalnego. Starszeństwo jego stopnia majora od 1.06.1919r. potwierdzone zostało w liście starszeństwa oficerów zawodowych WP z 1922r. W Roczniku Oficerskimi z 1924r wymieniony jest już jako oficer rezerwy w 1. Pułku Artylerii Polowej (1.pap)

Po przejściu do rezerwy uczestniczył w budowie polskiego przemysłu chemicznego, związany był z profesorem chemii i późniejszym prezydentem RP Ignacym Mościckim, którego córkę Helenę poślubił.

Na stronie tej jest także zdjęcie działka.
pozdrawiam

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie