Skocz do zawartości

Wystawa: stolica w obiektywie niemieckim


Rekomendowane odpowiedzi

4.9.Warszawa (PAP) - 250 fotografii przedstawiających stolicę i jej mieszkańców od jesieni 1939 roku przez Powstanie Warszawskie po zagładę miasta w 1945 roku - można zobaczyć na wystawie dostępnej od czwartku w stołecznym Domu Spotkań z Historią.

Zdjęcia zostały wykonane w Warszawie w latach 1939-1945 przez Kompanie Propagandowe (Propaganda-Kompanien–PK) Wehrmachtu i Waffen-SS. Pochodzą ze zbiorów Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie oraz Archiwum Federalnego w Koblencji.


Współautor wystawy Eugeniusz Cezary Król na jej pomysł wpadł poszukując fotografii do swojej książki Polska i Polacy w propagandzie III Rzeszy". Będąc wówczas dyrektorem stacji naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie miałem możność
przeszukania tamtejszych archiwów. Kiedy zobaczyłem jak bogate zbiory fotograficzne dotyczące okupowanej stolicy się tam znajdują, zainspirowało mnie to do stworzenia wystawy. Większość tych zdjęć nie była dotychczas publikowana, dlatego tym bardziej
cieszę się, że mogę je pokazać polskim odbiorcom" - opowiadał podczas czwartkowego otwarcia wystawy Król.

Jak podkreślił, niemieccy fotografowie w sumie w okupowanej Polsce wykonali ok. 3 mln zdjęć, z czego zachowało się 1,5 mln, głównie w archiwach niemieckich, ale także we Francji, USA i Słowenii. Chociaż celem zdjęć miało być sławienie potęgi armii niemieckiej oraz ukazanie niepełnowartościowości rasowej i narodowej Polaków i Żydów, a część zdjęć ma wyraźnie charakter inscenizowany, to na niektórych fotografiach widać pewną formę
empatii autorów dla tragedii miasta i jego mieszkańców" - mówił Król.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na otwarciu i widziałem zdjęcia. W większości ze zniszczeń dokonanych przez Niemców we wrześniu 1939 i po powstaniu. Zdjęcia tak dobrane, że można z łatwością zidentyfikować miejsca i porównać ze stanem obecnym. Zdjęcia są opisane. Warto obejrzeć. Wystawa jest w Domu Spotkań z Historią Warszawa Karowa 20 (chyba)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie