Skocz do zawartości

do znawcow-muszkietowki


garret

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
witam. mam takie pytanie:czy w 1648-1660 roku byly juz w uzyciu kule muszkietowe?jak odroznic kule z pistoletu i kule z muszkietu?czasem znajduje takie kule,ale jedne sa wieksze drugie mniejsze.czy miejsca w ktorych znajduje sie takie kule to miejsca bitew,potyczek,czy moze slady polowania?troche jest tych pytan ale chcialbym znac odpowiedz.dzieki za wszelka pomoc.pozdrawiam.
Napisano
witaj Hitboy64.to na pewno muszkietowki,maja taka charakterystyczna wypustke na kulce.ale niektore sa male ,inne sa wieksze.
Napisano
Niestety określenie z jakiego typu baronii pochodzą kule jest dość problematyczne zwłaszcza dla XVII wieku a to za sprawa braku normalizacji kalibrów baronii palnej. W zasadzie duże kule prawdopodobnie pochodzą od baronii długiej mniejsze od krótkiej gdzie jednak przebiega granica tego nie da się ustalić bo nie można wykluczyć baronii długiej o mniejszym kalibrze albo odwrotnie broni krótkiej o stosunkowo dużym. Poza tym część znajdowanych kul może faktycznie pochodzić od szrapneli lub kartaczy. Kulki od nowszych (I II WŚ )szrapneli nie mają wyraźnej spoiny i często są nieco spłaszczone w wyniku eksplozji. Kartacze natomiast noszą niekiedy ślady zderzeń z innymi kulami a nawet spotkałem się ze zlepionymi kulami kartaczowymi. Podobnie datowanie takich kul jest dyskusyjne właściwie kule ołowiane używano do połowy XIX wieku. Miejsce oczywiście może zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że kula była wystrzelona w trakcie potyczki lub bitwy ale równie dobrze może być śladem wcześniejszego lub późniejszego polowania. Ne zapominajmy też o tym, że przez długi czas bron używana do polowań jak i do walki była ta sama bronią (sytuacja ta miała miejsce jeszcze podczas powstań narodowych np 1863 r) Tak wiec zazwyczaj trudno określić okres w jakim została wystrzelona kula jak i typ broni. sytuacja nieco sie zmienia od końca XVIII wieku kiedy pojawia się normalizacja kalibrów a nieco później upowszechniać zaczynają się pociski o innym kształcie niż kulisty.
pozdrawiam !!!
Napisano
wielkie dzieki za naprawde ciekawa, i wyczerpujaca odpowiedz
Digger.pytalem rownierz dlatego ze znalazlem razem z tymi kulami krzyz dlugosci okolo 10 cm,drewno oprawione w braz, zloto,lub inny metal,jeszcze nie sprawdzalem,i bylem ciekaw czy jest on z tego okresu.pozdrawiam.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie