Skocz do zawartości

Kodeks oficerski


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy ktoś ma może namiary na taką pozycję w formie elektronicznej? Chodzi oczywiście o kodeks oficerski obowiązujący w czasach II RP.

Piozdrawiam - Piotrek
Napisano
Niestety, wydaje mi się, że cieżko było znaleźć takie materiały w formie innej niż drukowana. Polecam wizytę w dobrej bibliotece. Problem w tym, że takich kodeksów tworzono cały szereg, około kilkunastu w okresie międzywojennym. Były spory nie tylko o to, który jest najważniejszy, który ma obowiązywać. Przeglądając Polskę Zbrojną" za koniec lat dwudziestych, trafiłem na dyskusję o tym, czy wosjkowi powinni mieć żony. Spierało się kilku autorów. Oczywiście nie doszli do porozumienia ;-). Reasumując, warto by porównać kilka różnych kodeksów honorowych i wyciągnąć wnioski. Osobiście uważam, że ze stosowanim się do zawartych w nich zasad musiały być kłopoty. Temat wymaga dalszych badań na wielu różnych źródłach i cieżko by go było wykonać jednemu człowiekowi. Przepraszam, że odszedłem nieco od meritium, ale uważam, że warto popatrzeć szerzej na problem. Póki co polecam książkę, która może pomnóc: Franciszek Kusiak, Życie codzienne oficerów Drugiej Rzeczypospolitej z początku lat dziewięćdziesiątych. Życzę owocnych poszukiwań.
Napisano
Berlin - Boziewicza mam już dawno, ale dzięki za zainteresowanie tematem.
Wołoszyn - artykuł bardzo ciekawy, a książkę pana Kusiaka dorwałem wczoraj w antykwariacie i już jestem w trakcie lektury.

Pozdrawiam - Piotrek
Napisano
Oficerski Kodeks Honorowy - szukaj w wiodącym portalu aukcyjnym.
Ale także Statut Oficerskich Sądów Honorowych (Dz.U. nr 93 poz. 834)
Artykuł w strzelcu jest bardzo słaby i raczej bym się na nim nie opierał.
Pojawia się także książka
Napisano
Odnośnie artykułu w Strzelcu" miałem na myśli jedynie przypisy, które podają źródła. Co do treści samego artykułu, to nie chciałbym się wypowiadać. Osobiście uważam, że sam kodeks to martwa litera prawa, więc warto poczytać o jego zastosowaniu w praktyce, a najlepiej możemy to poznać czytając o życiu codziennym żołnierzy, dzięki krytycznym publikacjom, których nie ma zbyt dużo.
Napisano
Masz rację. Temat jest bardzo szeroki, a praktycznie jeszcze nie zbadany. Oficerskie Sądy Honorowe były w okresie międzywojennym bardzo aktywne, a ich działalność często niejednoznaczna. Wykorzystywano je do osobistych porachunków i pognębienia oficerów. Praktyki takie można było spotkać nawet wśród generalicji.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie