Skocz do zawartości

Państwowa Odznaka Strzelecka i Odznaka Strzelec Wyborowy - WP II RP


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy ktoś ma pod ręką informacje na temat tych obu odznak z okresu II RP (Państwowa Odznaka Strzelecka + Strzelec Wyborowy)? Jakie były kryteria poszczególnych klas P.O.Strz ? Jak długo można było ją nosić ? Rok od uzyskania prawa ? Interesuje mnie też druga sprawa - odznaka Strzelec Wyborowy" - pytania jak powyżej. Serdeczne dzięki za podpowiedzi ... :)
Napisano
POS - ustanowiona przez Radę Ministrów w 1930 r., a w rok później dopuszczona do wojska, nadawana w trzech klasach: złota, srebrna, brązowa za określone wyniki w próbach sprawności fizycznej, przyznawana na okres 2 lat, w czasie których należało odbyć kolejną próbę sprawności; noszono ja na pasku przez ramię (tzw. koalicyjka) i ten sposób podany był w Informacyjnym Kalendarzu Wojskowym na 1938 r," , lecz wg Bóncza-Tomaszewski W., Kodeks orderowy, Warszawa 1939, na pasku tym nie nosiło się żadnych odznak; odznakę POS trzeba było nosić na środku prawej piersi na wysokości pierwszego guzika zapięcia (Dz. Rozk. MSWojsk. 1931 nr 23, poz.?? - nie odnotowałem, ot błąd);
natomiast z pytania o odznakę Strzelec Wyborowy" wynika, że chodzi o Żetony" wprowadzone Dz. Rozk. MSWojsk. 1932 nr 23 noszone na podkładkach o kolorze uzależnionym od rodzaju broni, od 1933 r. wręczane były ze specjalnymi dyplomami; Żeton srebrny przewidziany był dla strzelca wyborowego, o odmiennym rysunku żetony brązowe, srebrne i złote nadawano zwyciężcom w zawodach strzeleckich - pułkowych i dywizyjnych, kolorowe sukienne podkładki pod żetony oznaczały: czerwona - za strzelanie z kb lub kbk, granatowa - za strzelanie z rkm lub lkm, żółta - za strzelanie z ckm, podkładki zwyciężców w zawodach dywizyjnych wyróżniano dodatkowo obszyciem srebrnym galonikiem; żetony noszono na prawej piersi, na wysokości pierwszego guzika zapięcia ale najwyżej żeton najwyższy z jednej broni i nie więcej niż dwa różne, zdobycie dwóch równych żetonów uprawniało do dwóch podkładek pod jeden żeton; i to chyba byłoby tyle !!!
Napisano

Tak, super - ciekawe informacje. Tylko nie chodziło mi o POS - Państwową Odznakę Sportową - tylko o Państwową Odznakę Strzelecką (foto obok) - to dwie różne odznaki. Jedna związana z ogólną sprawnością fizyczną, druga to typowo strzelecka. Chodzi mi o tą strzelecką. Fotka obok. Szukam do niej wymagań, jakie osiąnąć musieli strzelcy na poszczególne klasy.

Odznaka POStrz, podobnie jak POS były odznakami cywilnymi, które wyjątkowo można było nosić w WP. Noszenie jej na koalicyjce, o którym piszę kolega oczywiście dotyczy wyłącznie oficerów - żołnierze i podoficerowie nosili je przy mundurze galowym i służbowym na prawej piersi mniej więcej na wysokości 2 guzika mundurowego.

Napisano

I przykład - na wysokości pierwszego guzika widać Państową Odznakę Sportową (POS), poniżej na wysokośi drugiego - Państwową Odznakę Strzelecką (POStrz.), o którą pytałem. Nie rozumiem jednak czemu obie oznaki nie są przypięte w osi pionowej, a POStrz. jest niesymetrycznie położona.

Napisano

Czyli tak, w temacie POStrz mam takie pytania:
- wymagania na poszczególne klasy odznaki,
- dokładna definicja miejsca noszenia odnaki,

Natomiast bardzo ciekawe informację podał kolega AnKon45 propo oznaki Strzelec Wyborowy" (foto obok). To odznaka srebrna. Czy do niej, wedle co napisano, stosowano podkładki ? Jak one wyglądały ? Czy były dużo większe od odznaki ? Nie do końca rozumiem też jaki był kolor podkładki,bo raz napisano o kolorze broni, a raz że kolor był zależny od tego z czego strzelano. Czy podkładka miała więc 2 kolory (kolor broni + tego z czego strzelano) ?

Czy ktoś posiada jakieś zdjęcia archwialne gdzie widać tą odznakę przypiętą na mundurze ?

Pytania do Strzelca wyborowego":
- wymagania do odznaki,
- sposób noszenia (częsciowo jasny),
- fotki z epoki,
- jak wyglądała podkładka za strzelanie z kb w piechocie ? Czerwona (bo kb), czy niebieska (kolor piechoty) ?

Napisano
do roni" tj. akuratnie tutaj chodzi o arzędzie" - kb/kbk, rkm/lkm, ckm, w tym sensie pod odznaką strzelca wyborowego nie noszono żadnej podkładki, natomiast podkładki noszono pod żetonami", w przypadku dwóch np. czerwona za kb i granatowa za rkm, sadzę, że podobnie, jak przy innych podkładach, takowa wystawała na 2 mm spod żetonu; i teraz nie było Państwowej Odznaki Strzeleckiej !!!, tylko odznaka strzelecka Związku Strzeleckiego !!!, dopuszczona w WP - Dz. Rozk. MSWojsk. 1931 nr 16, nadawana przez władze Związku dla uczestników zawodów, którzy ukończyli je z wynikiem na plus; nadawano ja w czterech klasach: strzelca wyborowego za wyniki w narodowych zawodach strzeleckich, strzelca I klasy (złota) na wyniki w zawodach o mistrozstwo wojska, strzelca II klasy (srebrna) za wyniki w zawodach dywizyjnych i strzelca III klasy (brązową) za wyniki w zawodach oddziałowych (? pułk, samodz. batalion lub dywizjon ?), czwarta klasa, to jak pamiętam odznaka złota z zieloną gałązką (? wawrzynu) w dolnej części ???; odznake strzelecką Zw. Strzeleckiego noszono na prawej piersi pomiędzy górną klapą kieszeni a pasem (na fotografiach może byc różnie, jak różnie bywało z przepisami mundurowymi w formacjach - regulamin swoje, a moda swoje !!!, o tym zawsze trzeba pamiętać i co udowadniają fotografie z epoki !!!);
roni" - to także pojęcie dotyczące nie tylko tego z czego strzelano - bronie główne: piechota, jazda/kawaleria, artyleria; bronie techniczne: lotnictwo, bronie pancerne (od 1930 r.), saperzy (właściwie: inżynieryjno-saperskie), wojska łączności, wojska kolejowe (do 1925/26 r.); wojska pomocnicze: żandarmeria, tabory; służby: uzupełnień, uzbrojenia, intendentury, zdrowia, weterynarii, budownictwa, sprawiedliwości, duszpasterstwa także niektórzy wymieniają: geograficzną ?, nalezy pamiętać, że troche inne słuzby miała Marynarka Wojenna i inaczej nieco było w KOP-ie

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie