Skocz do zawartości

oznaczenia na bagnecie w dziwnym miejscu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
litery te, o ile są nabite na trzonie rękojeści - nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem Twój post- są to zapewne fabryczne oznaczenia kontrolne.
Coś więcej być może mógłbym powiedzieć, gdybym wiedział która z nich jest większa, a także jaka jest litera i w jakiej figurze geometrycznej po lewej stronie oznaczenia Perkun" na głowni, oraz jaki jest początek numeru bagnetu (chodzi mi o pierwsze cztery cyfry z sześciu).

Pozdrawiam,
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, rozkręciłem okładki drewniane i zobaczyem tam 2 literki. Są tej samej wielkośći. Na progu po lewoej stronie Perkuna literka F w owalu. Nr 524801

i dzisiaj rozkręciłem drugi. perkun wz.28 tam w tym samym miejscu oznaczenie l1. nr niestety nie jest ładnie zachowany (prezent od chopa :-) na progu perkun i chyba D w owlu, a niżej D2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bagnet nr 524801 - wyprodukowany był pod sam koniec pierwszej połowy lat trzydziestych, po numerze bagnetu i oznaczeniu kontrolnym na głowni sądzę, że przeszedł on cykl produkcyjny wraz ze swoją partią. Zwykle na trzonie Perkunów wz. 28 występowała jedna litera - ta sama co na głowni (choć być może akurat dla tego okresu produkcji niekoniecznie - niestety mam za mało danych by to stwierdzić). Ten ma dwie i to inne. Oznaczają one zapewne poprawne wykonanie jakichś procesów technologicznych - jakich tego niestety nie wiem. Dodatkowo wygląda na to, że ten egzemplarz przechodził je dwukrotnie (co się zresztą zdarzało).

bagnet drugi - odebrany na początku drugiej połowy lat trzydziestych - wykorzystywano wtedy do produkcji części pozostałe z nieco wcześniejszych partii. Oznaczenia na trzonie - tak jak w opisie poprzednim. Z odbiorem wojskowym D/2 na Perkunie się jeszcze nie spotkałem, co nie oznacza, że nie występuje. Przypuszczam wiec, że o ile nie jest on wyraźnie odbity może to być M/2.

Pozdrawiam,
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie