Jump to content

Westerplatte - IV Manewry Polowe i Bitwa o Fort '2008


Recommended Posts

Witam!
Mamy nadzieję, że w tym roku uda się wreszcie zrealizować formułę Manewrów Polowych na Westerplatte jako zawodów dla grup rekonstrukcji historycznych odtwarzających WP II RP.
IV Manewry Polowe odbędą się 30 sierpnia br (sobota). Inscenizacja historyczna Bitwa o Fort" '2008 odbędzie się dzień później (niedziela). Uroczystości rocznicowe, wiadomo, 1 września (poniedziałek).

Manewry Polowe będą zawierać konkurencje dla g.r.h. związane z historią tego miejsca, zarówno jako Wojskowej Składnicy Tranzytowej, jak i obrony w 1939 r.
G.r.h., które zgłoszą swój udział sukcesywnie będą informowane o szczegółach Manewrów Polowych. Na pewno wśród konkurencji znajdą się takie zadania jak działoczyny przy armacie Bofors wz. 36 i armacie wz. 02 (grh zgłoszone do udziału otrzymają kopie instrukcji - działoczynów, jak i możliwość ćwiczeń przy armatach). Z innych zadań np. związanych z obroną Westerplatte będzie m.in. bieg z ckm wz. 30 na odcinku takiej długości jaką musiał pokonać samotnie plut. Baran wycofujący się z placówki Prom" (na pewno nie na równym terenie). Będzie też zadanie przemieszczenia armaty wz. 02 spod koszar na stanowisko ogniowe (dokładnie na tej samej trasie jak w 1939 r.!), dodatkowo wzbogacone m.in. o zrąbanie drzewa (w 1939 r. armata utknęła między drzewami, trzeba było użyć siekiery). Oczywiście ekwizyty" do zadań będą autentycznymi egzemplarzami broni, a nie imitacjami w rodzaju kawałka rury o wadze i długości zbliżonej do ckm wz. 30 :)
Z zadań składnicowych" będzie np. rozładunek wagonu ze skrzyń amunicyjnych na czas (wagon->rampa->magazyn). Chyba też będą konkurencje strzeleckie, ale na szczegóły jeszcze za wcześnie. Wszystkie zadania oczywiście z udziałem licznie, miejmy nadzieje, przybyłej publiczności. Główne trofeum dla zwycięskiej g.r.h. to Puchar Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Zgłoszenia można już nadsyłać mailem.
Tego jeszcze chyba w Polsce nie było (a na pewno na Westerplatte), więc... Zapraszamy! :) wachmistrz

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information