Skocz do zawartości

konserwcja/naprawa papieru(dokumenty itp.)


Jasiek_M

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, po pradziadku dostałem kilka dokumentów które za pewne nie mają żadnej wartości ale obiecałem się nimi zaopiekować, no właśnie czy istnieje sposób na konserwację/naprawę papieru? Niżej kilka fotek tych dokumentów:
[img]http://img156.imageshack.us/img156/3043/igp3271rs4.jpg[/img]
[img]http://img297.imageshack.us/img297/8076/igp3272bn1.jpg[/img]
[img]http://img181.imageshack.us/img181/5484/igp3273wk2.jpg[/img]
[img]http://img205.imageshack.us/img205/5339/igp3274cr6.jpg[/img]
[img]http://img183.imageshack.us/img183/9980/igp3275yo1.jpg[/img]
Jako ciekawostkę dodam że pierwszy wpis w książeczce pochodzi z 1919r.(pobór) i brakuje karty mobilizacyjnej(Wrzesień 1939?).
Pozdrawiam!
Jasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol. Der_Bartosz,to są płyny jak sama nazwa wskazuje do odkwaszania papierów zaklejanych w środowisku kwaśnym, które z upływem lat przyspiesza rozpad hydrolityczny celulozy i w związku z tym papiery takie charakteryzują się obniżoną wytrzymałością. Zalecene do profesjonalnego odkwaszania zbiorów archiwalnych, bibliotecznych etc. w odpowiednich warunkach (i urządzeniach np. do masowego odkwaszania papieru).
PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega kłania się nauka z czytaniem, dałem link bezpośrednio do producenta, jak byś czytał dokładnie zauważył byś tam z pewnością płyn utrwalający a nie tylko płyn do odkwaszania
+Płyn utrwalający:
Płyn przeznaczony do stabilizującej kąpieli, która dzieki zawartym składnikom pozwala na utrwalenie czułych i wrażliwych farb, tuszy, atramentów oraz wszelkiego rodzaju nadruków."
CZyli jak najbardziej się nadaje. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. der_bartosz, przepraszam ale rzeczywiście nie doczytałem. Rzeczywiście jest także płyn utrwalający. Poza Mg(HCO)3 i metylocelulozą, które w zasadzie nie uczestniczą w zabezpieczaniu druku,napisów etc. nie zauważyłem pozostałych składników. Nie mogę otworzyć zdjęć z tymi drukami, ale cóż najlepiej wpierw wypróbować działanie specyfiku na druku bez wartości historycznej, bo moga być niespodzianki.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie