Skocz do zawartości

Szczątki statku legendarnego korsarza kapitana Williama Kidda


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół amerykańskich naukowców poinformował o znalezieniu u wybrzeży jednej z wysp należących do Republiki Dominikany szczątków statku legendarnego korsarza kapitana Williama Kidda

Archeolodzy odsłonili lufy armatnie oraz kotwice zakopane w dennym piachu zaledwie trzy metry pod powierzchnią krystalicznie czystych wód u wybrzeży wyspy Catalina. Wierzą, że przedmioty pochodzą ze statku „Quedagh” porwanego i ograbionego z niebotycznych skarbów przez szkockiego pirata Williama Kidda w roku 1698.

– Kiedy po raz pierwszy obejrzałem dno i zobaczyłem szczątki, nie mogłem uwierzyć, że przez 300 lat nikt ich nie znalazł – powiedział Charles Beeker, archeolog podwodny z Indiana University. – Byłem na tysiącach wraków, a ten jest pierwszym nietkniętym przez grabieżców. Dodał, że szczątki „Quedagh” były intensywnie poszukiwane przez łowców skarbów, a jedna z firm miała nawet pozwolenie rządu Dominikany na prowadzenie podwodnych prac w celu poszukiwania wraku.

Historycy wierzą, że to, co odkryli, to wyposażenie porwanego na Oceanie Indyjskim ormiańskiego statku. Kapitan Kidd wraz z załogą uprowadził 500-tonowy statek w okolicach Madagaskaru wyładowany złotem, srebrem, jedwabiem, belami satyny i muślinu, skarbami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu. Po wielu burzliwych przygodach został opuszczony przez piratów u wybrzeży Dominikany. – Wierzymy, że szczątki są żywym muzeum – powiedział Beeker, który wcześniej pomagał rządowi Dominikany w wybudowaniu parku podwodnego, gdzie prezentowane są działa, dzbany i inne skarby z licznych statków i okrętów, które w XVIII wieku gwałtownie zakończyły służbę i zatonęły w pobliżu Dominikany. – W tym przypadku już sam wrak jest wielkim skarbem – dodał Beeker.

Od końca XVIII wieku wyobraźnię łowców skarbów porusza olbrzymia ilość złota zakopana rzekomo przez kapitana Kidda
Według informacji Francisa Soto, dyrektora Narodowego Biura Dziedzictwa Podwodnego i Kultury, działa i kotwice zakopane w piachu, obrośnięte przez skorupiaki i glony, zostały po raz pierwszy odkryte przez miejscowego płetwonurka, który o swoim odkryciu poinformował rząd Dominikany. Na jego zlecenie badań wraku dokonali uczeni z Indiana University.

Analiza znaleziska ma rzucić nowe światło na czasy, kiedy Morze Karaibskie było widownią zmagań floty angielskiej z awanturnikami i piratami. Jednym z nich był kapitan William Kidd, Szkot z pochodzenia. Był korsarzem w służbie angielskiego króla, który z czasem zerwał ze swoim protektorem i został piratem. Wokół jego postaci narosło wiele legend. Wyobraźnię najbardziej porusza ta o zakopanym rzekomo skarbie z Quedagh. Od końca XVIII wieku amatorzy poszukują go na jednej z wysp Nowej Szkocji, w hrabstwie Suffolk na Long Island oraz na wyspach stanu Conecticut. Legenda Kidda stała się inspiracją literacką dla Edgara Allana Poe („Złoty żuk”) i Roberta Louisa Stevensona („Wyspa Skarbów”). Historyk Richard Zacks napisał książkę o uchodzącym za najkrwawszego i najokrutniejszego pirata XVII wieku pt. „Łowca piratów: Prawdziwa historia kapitana Kidda”. Według autora zrabowanym ormiańskim statkiem w 1699 r. słynny pirat udał się na Karaiby. Tam go porzucił i wypłynął do Nowego Jorku, aby uwolnić się od zarzutów o piractwo. W Nowym Jorku został aresztowany i ponad rok przesiedział w więzieniu.

Wysłano go do Anglii, tam skazano i powieszono w roku 1701. Jego ciało zostało włożone w żelazną klatkę i zawieszone nad brzegiem Tamizy ku przestrodze dla innych, którym marzyło się piractwo.

Od końca XVIII wieku wyobraźnię łowców skarbów porusza olbrzymia ilość złota zakopana rzekomo przez kapitana Kidda.


Więcej o słynnym piracie

www.historic-uk.com

Krzysztof Urbański 15-12-2007
żródło : Rzeczpospolita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie